fallback

Защо България е единствената страна в ЕС без стратегия за Индустрия 4.0?

Страната ни не трябва да остане в изпълнителския сектор на аутсорсинга – трябват ѝ визионери в бъдещата иновативна икономика, посочи Владимир Филипов

22:21 | 08.03.21 г. 5

“Индустрия 4.0 ще рефлектира във всички области на обществото - образование, трудов пазар, икономика", отбеляза той и подчерта, че дигитализацията вече не е това, което разбирахме едно време. "Тя е за свързване на самите процеси, което липсва. Започваме да плащаме цена за това, че изостанахме”, допълва гостът.

Управителят на NearSoft посочи, че политическите партии много откъслечно говорят за Индустрия 4.0 - как тя ще промени политиката и ще преобрази обществото.

Според Филипов трудната координация между различните единици по време на пандемията показа, че “милиарди са изхарчени за електронна система в здравеопазването, а „всъщност не сме подготвени”. Той препоръча да се потърси сметка как са изхарчени парите, защото пандемията показа слабостите на здравната система.

“Все пак говорим за индустриална революция. Предишни индустриални революции промениха изцяло света... ако не сме готови, ще бъдем от губещата страна”, коментира управителят на NearSoft.

Филипов обясни, че загубите за страната ни ще означават, че тя ще остане на най-ниското стъпало в процеса по създаване на стойност.

Той е на мнение, че в процеса по съкращаване на веригите на доставка, от който България иска да се възползва, е необходимо страната ни да се представи технологично по-добре от даден производител, за да се пренасочат дейности към нея.

“Дейностите с най-висока добавена стойност ще обхванат целия процес на създаване, на иновативност, на измисляне на нови продукти. Визионерите - тези, които създават нови неща, са тези, които ще бъдат успешни”, прогнозира управителят на NearSoft и потвърди, че иновативността ще е в основата на новата икономика.

Филипов обърна внимание на факта, че в България преобладават нископлатените работни места и те са най-уязвими при пандемия. Той очаква, че страната ни няма да остане в изпълнителския сектор на аутсорсинга, а ще има визионери в бъдещата иновативна икономика, които ще се утвърдят в световната конкуренция.

„Нямама среда, нямаме екосистема в иновациите, която трябва да направи държавата“, смята управителят на NearSoft  и препоръча да се предприемат промени, свързани с дигитални иновационни центрове. 

Филипов се надява в Националния план за възстановяване и устойчивост на България при оценката на предприятията да не се говори само за финансиране, а как да се променят и оптимизират процесите в тях.  

Защо някои страни не са засегнати толкова много от пандемията? Как ще се използва изкуственият интелект по предназначение? Защо младите хора не получават отговори на въпросите, които ги вълнуват, свързани с индустриалната революция? Защо политическите партии не се ангажират с визия за развитието на България дори в близкото бъдеще? Кога иновативните предприятия на България ще излязат на международния пазар?

Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Видеа с всички гости на предаването “В развитие” гледайте тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 02:23 | 13.09.22 г.
fallback