fallback

Ж. Начева: Няма окончателно решение за спиране на плановите операции в цялата страна

Голяма част от обществото може да е преминало през заболяването безсимптомно и по много лек начин, коментира имунолог

10:51 | 07.03.21 г.

Заместник-министърът на здравеопазването Жени Начева. Снимка: Благой Кирилов, БГНЕС

Спирането на плановите операции от 8 март е тема, която все още се обсъжда и не е взето окончателно решение за цялата страна, каза пред БНР заместник-министърът на здравеопазването Жени Начева. 

"Ситуацията на територията на страната е твърде специфична и различна, затова местният подход е водещ при вземането на решения", обясни тя. 

Заместник-министърът на здравеопазването каза още, че доставките на ваксини са планирани така, че да бъде осигурена втората доза на всички. Тя уточни, че независимо коя е ваксината, електронната система работи по един и същи алгоритъм:

"Заложен е периодът между първата и втората ваксина и се спазва той", каза Начева. 

Имунологът проф. Доброслав Кюркчиев, ръководител на лабораторията за клинични изследвания на УМБАЛ "Св. Иван Рилски", изказа пред БНР категорично несъгласие със спирането на плановия прием в болниците, тъй като има много други заболявания, които не могат да бъдат игнорирани. "Противопоставянето на едното с другото е некоректно като подход", категоричен е той.

Проф. Кюркчиев подчерта, че и трите ваксини, одобрени и прилагани в България, имат много добра ефективност по отношение на основното - да предпазват от тежко протичане на коронавируса. По думите му е напълно възможно голяма част от обществото да е преминало през заболяването безсимптомно и по много лек начин.

Проф. Кюркчиев определи като правилно решението да бъдат отворени заведенията, защото "те са места за социално общуване, а не за неморално забавление. Те са изключително важни за функционирането на всяко едно общество".

Той заяви, че никога не е бил съгласен със затварянето на хората в домовете им.

Разработването на ваксините в такъв кратък период и с такава висока ефективност ще остане в историята, смята професорът по имунология. Според него след ваксиниране хората могат да свалят маските.

Проф. Кюркчиев прогнозира, че вирусът ще отстъпи през лятото.

Следващата седмица се очаква 13 области да бъдат изправени пред сериозни проблеми със заразата от коронавирус. Това са: Бургас, Велико Търново, Враца, София-град, Ловеч, Монтана, Пазарджик, Плевен, Силистра, София-област, Смолян, Хасково и Шумен, съобщи пред Нова телевизия математикът и член на Националния оперативен щаб проф. Николай Витанов.

Ситуацията в Габрово, Разград и Русе ще се влоши бързо, допълни той. „Разликата в областите зависи от развитието на епидемията. В Кюстендил върлува новият щам и положението е много лошо”, каза проф. Витанов.

„Когато наближим 5 хиляди положителни проби на дневна база става страшно. Това зависи от нашето поведение и от кампанията по ваксиниране. Този път имаме инструмент, с който можем да си помогнем. 50 хиляди ваксинирани души натискат вълната надолу с 1%”, обясни той.

И добави, че ако дифузното разпространение на вируса продължи, е възможно да се подходи към глобални мерки. След ваксинацията на два милиона души ще се наблюдава сериозно подобрение на ситуацията, каза математикът.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 16:37 | 12.09.22 г.
fallback