fallback

Боил Банов: Няма основание за вето върху Закона за филмовата индустрия

Приеха се важни промени, които водят до много повече средства и възможности за развитието на сектора, твърди министърът на културата

10:03 | 23.02.21 г.

Не виждам основание за вето на Закона за филмовата индустрия, но това е в правото на президента. Така министърът на културата Боил Банов коментира в ефира на bTV писмото от филмови дейци, в което те настояват държавният глава да върне закона за ново обсъждане.

„Не виждам основание за президентско вето, той ще прецени, ще го посъветват. Важни промени се приеха, които водят до много повече средства и възможности за развитието на цялата индустрия“, каза Банов и уточни, че филмовите дейци трябва конкретно да посочат какво ги притеснява в текстовете.

От писмото им става ясно, че според  тях нововъведенията са с „ретрограден характер“, а схемата за финансиране третира „преференциално комерсиалния успех“. 

„Трябва да се говори конкретно какво е притеснителното в този закон. Внесе се едно предложение за финансиране на сериали, но мисля, че текстовете са балансирани. Парите за кинопроизводство не могат да бъдат пипани. Те са в отделна форма. Трябва да се говори текст по текст. Схемите досега са запазени, каквито са, плюс увеличение с 10 млн. Това са гарантирани средства. Остават и финансовите комисии. Киното от 2003 г. чака промени в този закон. Когато тръгнат нещата с повече средства, хората ще разберат, че е добре за бранша“, добави той.

Министърът на културата отхвърли твърденията, че промените ще доведат до административен произвол и корупция в бранша. Банов припомни още, че по закона е работено две години, като консултации са проведени с кинодейците. Той призна обаче, че са били добавени текстове след разговорите и именно това е довело до напрежение в сектора.

Министърът предположи, че писмото може да идва във връзка с предстоящите избори, като уточни, че единствената точка, която го притеснява, е за броя зрители, обвързваща последващо финансиране.

Относно съдбата на „Къщата с ягодите“, министърът посочи, че тя ще остане за поколенията, ако не се разруши.

„На тази сага присъствам от 7 години. Като дойдат избори, тя е една от картите, които се вдигат. Тази къща си има собственик и си има правила, по които с нея може да се прави едно или друго. Основното е пазенето на старината и това няма как да не бъде приоритет на държавата. Ще се съхрани, въпросът е в това безкрайно чакане да не започне да се руши“, обясни Банов.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 05:26 | 13.09.22 г.
fallback