Европейската комисия (ЕК) е изпратила официално уведомително писмо на България и Малта относно неспазване на изисквания на Директивата на Евратом за питейната вода, свързани с наблюдението на радиоактивни вещества, става ясно от съобщение на Брюксел.
В тази директива се определят изискванията за защита на общественото здраве по отношение на радиоактивните вещества във водата, предназначена за консумация от човека.
Текстовете определят още и стойностите, честотата и методите за мониторинг на тези вещества и се предвижда създаването на програми за наблюдение, за да се провери дали питейната вода отговаря на изискванията на директивата. Освен това тази директива изисква гражданите да бъдат адекватно и подходящо информирани за качеството на водата, която консумират.
Изплащането на официални писма е първата стъпка за започване на наказателна процедура към държави от общността. Страните имат два месеца да отговорят на писмото, а ако ЕК не е удовлетворена от коментарите, се преминава към следващия етап - изпращане на мотивирано становище.
Третата фаза е изпращане на делото към Съда на ЕС.
По време на месечния преглед на изпълнението на задълженията, произтичащи от членството, България получи от ЕС още едно официално писмо, свързано с пропуски при транспониране в законодателството на правилата на ЕС за борба с расизма и ксенофобията.
Оценката на Брюксел е, че българската правна уредба не гарантира, че расистките и ксенофобските мотиви се разглеждат като утежняващо обстоятелство от националните съдилища по отношение на всички извършени престъпления. По този начин няма гаранция за ефективното и адекватно наказателно преследване на престъпленията от омраза.
България не е транспонирала правилно инкриминирането на конкретни форми на изказвания, които подбуждат към насилие или омраза, а именно публичното оправдаване, отричане или грубо омаловажаване на международните престъпления и на Холокоста.
Страната ни е получила предупреждение по тази точка заедно с още Белгия, Полша, Финландия и Швеция.
Брюксел предприема втора фаза от процедурата към страната по отношение на проблеми с Търговския регистър. От Комисията уточняват, че националният Търговски регистър все още не е свързан със Системата за взаимно свързване на търговските регистри. Това е от ключово значение за компаниите, които извършват трансгранична дейност, защото дава достъп до нужната им търговска информация.
Ако в рамките на два месеца от Брюксел не получат задоволителен отговор по казуса, България може да бъде изправена пред Съда на ЕС.