Мнозинството в парламента преодоля ветото на президента Румен Радев върху разпоредби от Закона за изменение и допълнение на Закона за устройство на територията (ЗУТ), приет на 27 януари 2021 г., съобщава Dnes.bg.
Според държавния глава въведените законови положенияне гарантират в достатъчна степен упражняването и защитата на правата на гражданите и юридическите лица.
Според него въведената възможност за съдебно обжалване на Общите устройствени планове е необосновано ограничена както по време, така и от гледна точка на кръга оправомощени субекти. Новата уредба не съдържа достатъчно гаранции, че отговорната и обществено значима задача на общините да осъществяват процедурите по отчуждаване ще бъде изпълнявана стриктно, в срок и в обществен интерес. Вместо това създава предпоставки да бъдат ограничени права на различни субекти, смята още Радев. Радев критикува и част от внесените с предложения между първо и второ гласуване текстове. Според него те не съответстват на принципите за необходимост, обоснованост, предвидимост, откритост, съгласуваност и стабилност, които ръководят законодателния процес в правовата държава. "Тези предложения са с оскъдни и неясни мотиви, не са били подложени нито на обществено обсъждане, нито на експертна оценка за въздействието. С предложенията се допускат съществени промени във внесените от правителството законопроекти, тези промени биват гласувани само веднъж от Народното събрание, което е в противоречие с изискването на Конституцията за приемане на законите с гласуване на две четения. В тази връзка призовавам комисиите на Народното събрание да определят сроковете за подаване на становища по внесените законопроекти, когато срокът за депутатски предложения е изтекъл, за да може да бъде изразено валидно мнението на заинтересованите институции и граждански организации по техните предложения", пише още в мотивите на президента.
На 5 февруари президентът върна за ново обсъждане промените в Закона за устройство на територията (ЗУТ).
Архитекти и геодезисти преди това алармираха, че промените са като бомба със закъснител и ще се отразят в годините на всички. Според тях общините биха могли да прехвърлят отговорността си за регулация и отчуждаване на терени.
От Столична община подкрепят промените в ЗУТ.