Народното събрание отхвърли ветото на президента върху промените в Наказателно-процесуалния кодекс (НПК), с които се въвежда фигурата на прокурор, който да разследва главния прокурор и неговите заместници.
"За" повторното приемане на законопроекта гласуваха 125 народни представители, "против" - 77 и "въздържали се" - 3, с което той бе приет и ветото преодоляно, съобщава Агенция „Фокус“.
Съгласно Правилника за организацията и дейността на Народното събрание за преодоляване на вето е необходимо мнозинство повече от половината от всички народни представители.
Вчера парламентарната Правна комисия също отхвърли ветото.
Припомняме, че на 10 февруари държавният глава наложи вето на Закона за допълнение на Наказателно-процесуалния кодекс, който беше приет от Народното събрание на 29 януари 2021 г. С промените в закона управляващите решиха да има специален прокурор, който да е с правомощия да разследва главния прокурор и неговите заместници. Специалният прокурор ще бъде избиран от пленума на ВСС и ще е с мандат от 5 години, реши парламентът.
В своите мотиви президентът посочва, че проблемът с липсата на ефективно разследване срещу действащ главен прокурор или негов заместник, както и изобщо срещу лица на висши държавни длъжности, представлява основно предизвикателство пред върховенството на правото у нас.
Предстои промените в Наказателно-процесуалния кодекс да бъдат публикувани в Държавен вестник и да влязат в сила.
Ветото беше подкрепено от БСП и ДПС. От левицата подчертаха, че такава фигура е излишна и се въвежда само за да заблуди европейските партньори, че се се създават правила за разследване на главния прокурор, но те няма да работят.
Управляващите бяха против ветото с аргумента, че по сега действащата конституция това е възможното решение за търсене на наказателна отговорност от обвинител номер едно.
"Този закон, който беше върнат от президента, е поредният ви опит. Така и не разбрахте какво искате и как да го направите. И президентът много правилно ви го връща, защото това, което предлагате, беше определено като абсурд, като екстравагантност, като неразбираемо понятие от цялата българска правна общност, от европейските наблюдатели, от всеки, който заяви становище - официално към Народното събрание или неофициално обществения дебат, който придружава темата", заяви заместник-председателят на ПГ на БСП Крум Зарков, цитиран от БНТ.