fallback

Правната комисия отхвърли ветото върху промените в НПК и Закона за съдебната власт

Гласуваните промени са единственото възможно решение на проблема с търсенето на наказателна отговорност на главния прокурор, твърдят от ГЕРБ

15:30 | 16.02.21 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Правната комисия в Народното събрание отхвърли ветото върху промените в Наказателно-процесуалния кодекс (НПК) и Закона за съдебната власт, с които се създава фигурата на прокурор, разследващ главния прокурор и неговите заместници. В подкрепа на ветото гласуваха единствено депутатите от БСП.

„Искам да заявя, че парламентарната група на ГЕРБ ще гласува за повторното приемане на закона, тъй като не споделяме изложените мотиви в указа за връщане на ново обсъждане в Народното събрание на Закона за допълнение на Наказателно-процесуалния кодекс. Необходимо е да отбележим, че очевидно при изготвяне на мотивите за ветото са били пропуснати важни и съществени изменения в българското законодателство в областта на функциите на българската прокуратура“, посочи депутатът от ГЕРБ Красимир Ципов, цитиран от Агениця „Фокус“. Ципов е и сред вносителите на промените. Той е категоричен, че в рамките на тази Конституция гласуваните промени са единственото възможно решение на проблема с търсенето на наказателна отговорност на главния прокурор. 

Предстои ветото да бъде гласувано и в пленарната зала. Ако бъде отхвърлено и там, президентът Румен Радев ще трябва да подпише указ за обнародването на промените в Държавен вестник.

Припомняме, че на 10 февруари държавният глава наложи вето на Закона за допълнение на Наказателно-процесуалния кодекс, който беше приет от Народното събрание на 29 януари 2021 г. С промените в закона управляващите решиха да има специален прокурор, който да е с правомощия да разследва главния прокурор и неговите заместници. Специалният прокурор да бъде избиран от пленума на ВСС и да е с мандат от 5 години, реши парламентът. В своите мотиви президентът посочва, че проблемът с липсата на ефективно разследване срещу действащ главен прокурор или негов заместник, както и изобщо срещу лица на висши държавни длъжности, представлява основно предизвикателство пред върховенството на правото у нас. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 11:46 | 14.09.22 г.
fallback