През 2020 г. България отчита рекорд по брой сертифицирани инвестиционни проекти и очакванията са за добри резултати по отношение на привлечените инвестиции, коментира икономическият министър Лъчезар Борисов по време на онлайн конференцията "Фонд за възстановяване и устойчивост на ЕС за прехода на България: Иновации - Зелена програма - Цифрова трансформация", организирана от Economist Events.
Според него страната е успяла да намери баланса между противоепидемичните мерки и растежа, а кризата е шанс за трансформация на българската икономика. Иновациите са в основата на тази трансформация, допълни още министърът.
Цифровизацията е била предизвикателство за България още преди пандемията от коронавируса, каза Борисов по време на конференцията. Според него обаче страната ни може са се справи успешно, защото имаме най-добрия ИКТ сектор на Балканите.
Освен дигитализацията приоритети пред българското правителство е кръговата икономика, която ще направи страната "по-зелена, по-силна" и ще даде тласък на българското развитие.
И България, и света изпратиха 2019 година с добър икономически растеж и оживление. "Говорихме за търговски войни и протекционизъм", каза Лъчезар Борисов и допълни, че пандемията е променила всичко.
Все пак страната ни изпраща кризисната година с най-нисък държавен дълг, 3% бюджетен дефицит, който е един от най-ниския в ЕС, ниво на безработица от 5% по данни на НСИ и 7% по данни на Агенцията по заетостта, както и със запазена фискална дисциплина.
България е въвела най-либералните ограничения в Европа и много бизнеси работеха нормално. Повишени са доходите на работещите, което води и до ръст на вътрешното потребление, категоричен е икономическият министър. Той допълни, че увеличаването на бюджетния дефицит е породено от мерките за ограничаване на коронавируса.
Планираме трансформация на капацитета на Българската академия на науките (БАН), за да бъде направена връзката между иновациите и промишлеността, коментира и Мартин Дановски, който е председател на Агенцията за иновациите. 330 млн. лева ще бъдат насочени към финансиране на университетски проучвания, допълни още той.
Приоритети за страната ни в дългосрочен плън ще бъдат висшите учебни заведения, както и фокус към основното образование. Страната ще насърчи и бизнесът да търси и инвестира в иновации, посочи още Дановски.
Приоритет за Българската банка за развитие (ББР) ще бъдат иновациите в енергийнта ефективност, защото те имат много широк спектър на резултати - социални, икономически и екологични, коментира София Касидова. Тя посочи, че инвестиции ще бъдат насочени и към инфраструктура и дигитализация.