В първия месец на годината безработицата в България продължава да се покачва и стига ниво от 7%. Спрямо предходния месец се наблюдава увеличение от 0,3 пр. пункта в стойността на показателя, а ръстът на годишна база е с 0,7 пр. пункта, показват данните на Агенцията по заетостта.
Поради сезонните особености през януари традиционно се отбелязва най-високата месечна безработица. Тази година ръстът се дължи и на строгите ограничителни мерки заради пандемията, които оставиха редица бизнеси и икономически сфери затворени принудително.
Въпреки наложеното второ затваряне на икономиката през януари не се наблюдава съществен ръст на дневния ход на новорегистрираните безработни, посочват от държавната агенция. В края на януари регистрираните безработни в бюрата по труда са били 229 750, което е с 9 458 лица повече от декември. На годишна база увеличението е с 24 426 лица.
За ползване на посредничеството и услугите на бюрата по труда през първия месец от годината са се регистрирали нови 35 026 безработни, като броят им е само с 1318 повече от броя на новорегистрианите през януари 2020 г. Освен тях други 488 души от групите на търсещите работа заети, учащи и пенсионери също са се регистрирали в Агенцията.
През януари броят на започналите работа регистрирани безработни достигна 14 305, което е с 2 052 повече в сравнение с последния месец на изминалата година. Други 272 търсещи работа от групата на пенсионерите, учащите и заетите също са намерили ново работно място чрез бюрата по труда.
Над 82% от започналите работа са устроени в реалната икономика, като от тях най-много са наети в сектора на преработващата промишленост – 23,8%, следвани от търговията – с 17,6%, държавното управление – 7,2%, строителството – 5,5%.
Малко над 2500 безработни от рисковите групи са били назначени на субсидирани работни места през януари – 69 по програми и мерки за заетост и 2 445 – по схеми на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” (ОПРЧР). Схемата „Заетост за теб” по ОПРЧР, която стартира през юли като антикризисна мярка, е осигурила заетост на 9 590 лица, като само през януари са сключени трудови договори с нови 2 768 безработни.
Антикризисните мерки за краткосрочна подкрепа на заетостта, популярни като „60/40” и „80/20”, продължават да работят за запазване на заетостта, като през януари над 145 000 заети лица са били компенсирани по тези мерки.
Мярката „Запази ме”, финансирана по ОПРЧР и финансовия механизъм React-EU, за компенсиране на заетите лица в принудителен неплатен отпуск, наложен от спирането на редица икономически дейности с цел овладяване на пандемията от COVID-19, осигури през месеца средства на близо 40 хил. заети лица.
Заявените работни места на първичния пазар на труда през януари са 11 378. Най-голям дял свободни работни места в реалната икономика са заявени в преработващата промишленост (34%), следват държавното управление (12,6%), търговията, ремонтът на автомобили и мотоциклети (10,4%), административните и спомагателните дейности (8,8%), строителството (4,8%) и образованието (4,8%).
Най-търсените професии през месецa са: машинни оператори на стационарни машини и съоръжения; персонал, полагащ грижи за хората; квалифицирани работници по производство на храни, облекло, дървени изделия; работници в добивната и преработващата промишленост, строителство и транспорт; металурзи, машиностроители и сродни на тях и занаятчии; стопански и административни специалисти; продавачи; специалисти в спедиция и обработка на товари; работници по събиране на отпадъци и сродни на тях; персонал, осигуряващ сигурност и защита; монтажници и др.