От началото на пандемията от коронавирус до момента Министерството на икономиката и Министерството на труда и социалната политика са интервенирали в бизнеса близо 2 млрд. лв., като 300-400 млн. от тях още не са разплатени, но са договорени. Това съобщи по bTV министърът на икономиката Лъчезар Борисов.
Той информира, че около 112 милиона лева e стойността на поисканите средства към държавата заради затворените бизнеси. Министърът на икономиката посочи, че някои от тях се оплакват, че парите не достигат до тях, като обясни, че е имало проблем в процедурите, където се е наложило съкращаване.
"Специално за микропредприятията е съкратена цялата процедура, за средни предприятия сме на етап подписване на договори. Веднага, когато компаниите представят отчети за извършена дейност, ще получат средствата", заяви Борисов.
Той припомни, че в нашата страна „има най-толерантни мерки, а заболеваемостта е на сравнително ниско ниво“.
Лъчезар Борисов потвърди, че ресторантьорският бранш е най-засегнат и в сектора има опасност и от отлив на кадри.
"През 2020 г. има спад на неактивните компании с 4%. Тези показатели показват, че в определена степен мерките дадоха ефект. Но един бизнес е направен, за да работи, не да бъде направен за подпомагане", коментира още министърът.
По думите му във водената политика е търсен баланс между либералните противоепидемични и икономически мерки и той смята, че е постигнат ефект. „Направихме добър баланс – поддържаме финансова стабилност, мислим за бизнеса и здравето на хората“ , категоричен е министърът.
Според Борисов доказателство са стабилните макроикономически показатели на страната в сравнение с останалите страни членки на ЕС. „Ако не беше кризата, щяхме да завършим с нулев дефицит“, посочи министърът.
Той разкри, че често влиза в спор с членовете на Националния оперативен щаб (НОЩ) относно затварянето на бизнеса. На въпрос защо държавата не прибягва до теглене на заеми, за да бъде по-сериозно подпомогнати неработещите, Лъчезар Борисов напомни, че желанието е да се запази финансовата стабилност на държавата.
"На мен ми се иска бизнесът да работи, но здравето на хората е най-важно", подчерта икономическият министър.
Лъчезар Борисов е на мнение, че в момента не трябва да се правят промени в данъчната политика, както иска опозицията. „Данъчната политика в момента си върши работата и тя не трябва да бъде променяна. Интервенцията в подкрепа на бизнеса трябва да бъде с финансови мерки, а не чрез данъчната политика“, заяви той.