fallback

Кунчев: При трета COVID вълна – повече дистанция и по-висок клас маски

За целите на граничния контрол малко страни приемат и бързите тестове, повечето изискват PCR тестове и засега това ще остане така

10:20 | 05.02.21 г. 3
Автор - снимка
Редактор

С предупреждението за очаквана трета вълна на коронавируса и у нас идеята не е да плашим някого, а да предупредим, че тенденцията върви към повишаване и толкова по-важно е спазването на мерките. Това заяви по БНТ главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.

По думите му причината за повишаването на заболеваемостта в страната, която за седмица от 4% нарасна на 8,5%, не е в разхлабването на мерките - връщане на учениците от горен клас в училище и отваряне на моловете, а в разпространението на новия британски щам.

„Британският вариант на коронавируса е между 10 и 100 пъти по-концентриран в нашето гърло. Това го прави много по-лесен за предаване. Ако досега дистанцията е била 1,5 м, сега трябва да стане 2,5 м, ако сте носили обикновена маска, сега трябва да носите - FF52“, каза Кунчев.

Според него, разхлабването на мерките е било много внимателно - само с 1/3 от учениците от горния курс и с моловете, при които, по думите му, е имало известна несправедливост. 

„Опитваме се да избегнем социалния характер на мола, не търговския. Ако охраната наистина следи да няма струпване и да се спазват правилата, рискът не е чак толкова голям", каза доцентът.

„Постепенното увеличение на случаите сега не е резултат от връщането на учениците, ако има такова влияние, то ще се усети след 7-10 дни“, заяви той. Не е причината и отварянето на моловете, то беше очаквано, в Западна Европа то е в много високи темпове, въпросът е да го знаем и да сме подготвени, коментира експертът.

Кунчев заяви, че никой не се бърка на решенията на щаба, но е нормално и да се вслушват какво се случва в икономиката, „нормално е да чуваме и тегобите на социалния министър, който вижда колко много хора остават без работа, ние сме граждани на тази страна и не ни е безразлично какво се случва".

Една пандемия от въздушно-капкова инфекция не може да бъде спряна. Нито с мерки по границата, нито с мерки вътре в страната, но може да бъде държана под контрол, за да не срине здравната система.

Главният държавен здравен инспектор обясни, че много често пандемиите протичат по такъв начин - с двувълново или тривълново протичане. Подобно нещо се е наблюдавало и при птичия и свинския грип, а 1918-1919 г. и при испанския грип.

„Това е характеристика на епидемичния процес при един въздушно-капков вирус, върху тази характеристика се наслагват и други неща - колко са преболедували, колко са ваксинирани, какви са мерките и дали се спазват“, обясни Кунчев.

Относно сигурността на тестовете специалистът коментира, че PCR е златен стандарт. „Ако искаме да сме сигурни, че не пропускаме случай, това е изследването, което ни дава пълна гаранция. Бързите тестове са за улеснение на гражданите, но за целите на граничния контрол много малко са страните, които приемат и бързите тестове, повечето изискват PCR тестове и засега това ще остане така“, отбеляза Кунчев.

Главният държавен здравен инспектор каза, че ако се одобри и четвърта ваксина срещу коронавируса, едва тогава ще има някаква възможност за избор, но само в ограничени категории.

По думите му безопасността на ваксината на AstraZeneca не е поставяна под въпрос и отговаря на профила на безопасност. Съмненията за групата на хората над 55 г. ще отминат, смята Кунчев.

Най-добрият имунитет срещу всички антигенни компоненти на коронавируса се придобива след преболедуване. Това обяви по bTV проф. Тодор Кантарджиев, директор на Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ).

Той напомни, че във все повече области на страната има увеличаване на заболеваеомстта и призова да се спазват мерките – дистанция, правилно носене на маските и най-вече да се избягват събирания в затворени пространства.

„Ако не се спазват мерките, трета вълна на коронавируса ни очаква до две-три седмици“, предупреди Кантарджиев. По думите му засега болниците имат капацитет за пациенти с COVID-19, като найнатоварени са тези в Бургас, Сливен и Кюстендил.

Относно маските проф. Кантарджив препоръча на закрити обществени места да не се използват маски с клапа, защото така не пазим околните. Най-сигурни са маските FFP2, следвани от хирургическите и най-малка защита дават тези от плат, посочи той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 14:48 | 13.09.22 г.
fallback