Българските изобретатели са добре защитени от законодателството, но самата среда на изобретателството в страната ни не е много добре развита и трансферът на решенията към индустрията е затруднен. Това коментира в ефира на Bloomberg TV Bulgaria Марио Христов, председател на Съюз на изобретателите.
„Изобретателството е индивидуално дело, но трябва да има и среда, в която то да се развива, трябва да има индустрия, която да търси новите решения, която да върви напред в конкурентна среда. Средата в България не е добра, като погледнем картината в европейски мащаб, но лека-полека се увеличават изобретателските заявки за защита на патенти в различни модели“, съобщи той.
Христов смята, че патентите все още действат по време и по място т.е. по територия на страните, но в европейски мащаб отдавна съществува европейски патент и в този ред на мисли има структури, които помагат на развитието на изобретателството.
Той е на мнение, че българските изследователи са добре защитени от законодателството и институциите в страната.
Според председателя на Съюз на изобретателите пандемията не се е отразила на изобретателството в България.
„Едно изобретение е нещо, което е идея за техническо решения на технологичен проблем. Това решение трябва да се трансформира така, че да може индустриалните субекти да го внедрят сравнително лесно“, посочи Марио Христов.
Той заяви още, че изобретателството в България се стимулира със съответните награди и организиране на изложения, където всички имат равни шансове да покажат продуктите си.
Има ли перспектива пред центровете за прилагане на изобретения? Как се помага на младите учени в България? Какво е да си изобретател в България?
Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Видеа с всички гости на „Бизнес старт“ може да видите тук.