fallback

Над 226 хил. електронни винетки изтичат на 1 февруари

От началото на годината са купени повече от 474 хил. е-винетки за над 34 млн. лв.

11:22 | 30.01.21 г. 2

Снимка: БГНЕС

Над 226 хил. годишни електронни винетки изтичат на 1 февруари 2021 г. Всеки водач може да провери валидността на своята на сайта www.bgtoll.bg чрез бутона „Проверка на винетка“. До края на февруари изтичат повече от 446 хил. годишни е-винетки, съобщават от Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ). 

От началото на 2021 г. са купени повече от 474 хил. електронни винетки за над 34 млн. лв. Най-много са продадени на 29 януари 2021 г. – 46 084 броя, за над 4 млн. лв.

За шеста поредна година през 2021 г. цените на е-винетките за леки автомобили остават непроменени. Годишната е 97 лв., тримесечната – 54 лв., месечната – 30 лв.,а седмичната - 15 лв. Без промяна е и цената на уикенд винетката – 10 лв. Тя беше въведена на 1 януари 2019 г. при старта на електронната система за таксуване при използването на републиканската пътна мрежа.

Валидността на е-винетките освен на сайта www.bgtoll.bg, може да се провери през мобилното приложение BGTOLL или партньорската мрежа на АПИ. Чрез въвеждане на регистрационния номер на автомобила и държавата на регистрация всеки може да получи информация за крайния срок на винетката. При проверка на валидността й чрез терминал за самообслужване потребителите могат да получат безплатно разписка с датата и часа на нейното изтичане. Статусът може да е „активен“, „с изтекъл срок“ или „неизползван“ в случаите, когато е-винетката е купена с отложен старт до 30 дни от началната дата на валидност, обясняват от АПИ. 

Е-винетка може да бъде купена чрез каналите за продажба на Агенция „Пътна инфраструктура“ – на сайта www.bgtoll.bg, чрез мобилното приложение BGTOLL, от терминалите за самотаксуване, както и на каса на основните гранични контролно-пропускателни пунктове – ГКПП „Калотина“, ГКПП „Капитан Андреево“, ГКПП „Кулата“, ГКПП „Силистра“, ГКПП „Илинден“, ГКПП „Гюешево“ на Дунав мост – Русе и Дунав мост – Видин, или в 27-те областни пътни управления в страната.

Друга възможност е чрез партньорската мрежа на АПИ чрез сайтовете www.vinetki.bg, www.tollpass.bg, www.digitoll.bg, www.epay.bg, www.telenor.bg, www.A1.bg, както и на каса в мрежата на мобилните оператори А1, Теленор, Български пощи, Easy Pay и в бензиностанциите „Лукойл“, „Петрол“, ЕКО и ОМВ, а също и чрез терминалите “Cashterminal” в мрежата на “Интеркапитал груп”.

При установено нарушение – липсваща е-винетка, специализираните мобилни екипи на НТУ предлагат на водача да заплати компенсаторна такса, за да може да продължи спокойно пътуването си до 23:59 часа на същия ден.

Компенсаторната такса за леките автомобили е 70 лева и може да бъде платена чрез POS терминали на място при мобилните екипи на НТУ или в пунктовете за продажба на пътни такси на националния доставчик на услуги „Интелигентни трафик системи“ АД.

Ако водачът откаже да плати компенсаторна такса и оспори нарушението, му се съставя акт за установяване на административно нарушение. В случай, че в 14-дневен срок не постъпи плащане, влиза в сила наказателно постановление, в резултат на което водачът на пътното превозно средство дължи глоба от 300 лева. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 06:23 | 11.09.22 г.
fallback