fallback

Три области остават в червената зона по заболеваемост от COVID у нас

Личните лекари вече изготвят списъци с желаещи за ваксинация, обявиха здравните власти

11:19 | 28.01.21 г.
Автор - снимка
Редактор

Здравните власти отново отчетоха положителни данни за разпространението на COVID-19 у нас. Продължават да се наблюдават положителни тенденции, което показва, че въведените мерки дават резултат и вървим по правилния път. Това каза министърът на здравеопазването проф. Костадин Ангелов на седмичния брифинг във връзка с разпространението на COVID-19 у нас и предприетите противоепидемични мерки.

„Умело ръководим пандемията на територията на страната и постигаме изключително добър резултат въпреки не толкова строгите мерки в сравнение с ЕС“, каза Ангелов. Той посочи, че за последната седмица броят на излекуваните е 6524 души, потвърдени са 3606 случая. 

За последните 14 дни средната заболеваемост в България е 125 на 100 хиляди, което ни отрежда 27-мо място в ЕС и 6-то на Балканите. По смъртност сме на 11-о място в ЕС, съобщи главният държавен здравен инспектор Ангел Кунчев.

Той обяви, че картината в страната се е променила значително. От изцяло червено към днешна дата само три области – Враца, Кюстендил и Плевен, остават в червената зона. 19 области са в оранжевата зона, а за пръв път 6 области - Велико Търново, Габрово, Монтана, Разград, Смолян и Търговище, са в жълто с 20 до 60 на 100 хиляди. Най-ниска е заболяемостта в Търговище, най-висока е в Кюстендил.

„Картата на Европа по заболяемост е цялата в червено с четири изключения – България, Гърция, Норвегия и Финландия, както и Исландия, която не е в ЕС, но влиза в статистиката. Има три изключения в тъмно червено - Ирландия, Португалия и Чехия, където е над 1000 на 100 хиляди “, посочи още Кунчев.

„Хората започват да стават недоволни, да се изчерпва търпението, да си искат живота обратно, каза министърът, но предупреди, че за да си върнем живота обратно, трябва да се върнем здрави. След малко време и критиците ще бъдат благодарни за последователността и упоритостта, с която управляваме пандемията“, каза министърът на здравеопазването.

Генерал Венцислав Мутафчийски потвърди, че от щаба подкрепят разхлабването на мерките така, както са разписани в заповедите на министъра на здравеопазването.

„Налучкахме най-опасните места за разпространение на зараза – ясли, детски градини, училища, молове, барове, ресторанти. Сега в момента болниците са пълни не COVID болни, а с пациенти, които са отлагали планови операции“, коментира той.

Ако Европейската комисия одобри ваксините на всички компании, с които има сключени договори, България може да получи до 18 милиона дози ваксини тази година, съобщи директорът на ИАЛ Богдан Кирилов. Той припомни, че до утре се очаква ЕК да излезе с решение за ваксината на AstraZeneca.

Относно изискването за PCR тест за всички влизащи на територията на България министърът каза, че разбира притесненията на туристическия бранш и посочи негативните тенденции в Европа и по света. По думите му българите, които се прибират от чужбина, ще бъдат поставяни под карантина или ще им се прави антигенен тест. Карантината ще се вдигне при отрицателен PCR или антигенен тест.  

От Сдружението на общопрактикуващите лекари призоваха всеки да заяви желанието си, ако има такова, за ваксинация при личния лекар, за да се изготвят списъци и властите да имат яснота за желаещите.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 15:51 | 13.09.22 г.
fallback