fallback

И България затяга мерките за носенето на маски

Отпада възможността да се ползват шалове и шлемове, от началото на следващия месец работата си възобновяват търговските центрове и МОЛ-овете

20:46 | 26.01.21 г. 20
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

На фона на опасенията за новите варианти на коронавируса, за които се предполага, че се разпространяват по-лесно и може да са по-смъртоностни, България се присъединява към други държави, които затягат мерките за носене на маски на открито.

С една от три издадени във вторник заповеди на здравния министър проф. Костадин Ангелов се слага край на възможността вместо маски да се използват шлемове, шалове или други средства, покриващи носа и устата. 

От 1 февруари до 30 април всички граждани, които се намират в закрити обществени места, в т.ч. и в обществения транспорт, трябва да носят защитна маска за лице. Същото изискване важи и за откритите обществени пространства, когато струпването на хора не може да бъде избегнато. 

Изключение се допуска за клиентите на местата за хранене и питейните заведения, когатo посещенията в последните са разрешени, за спортуващите, за децата до 6-годишна възраст, както и за изказващите се по време на семинари, пресконференции и подобни събития, пише в заповедта на министъра.

По този начин страната ни се присъединява към други европейски държави, въвели подобни ограничения. Преди дни Германия удължи противоепидемиологичните мерки до средата на февруари и затегна правилата за носенето на маски. Там сега е задължително в обществени места носенето на медицинска маска. Хирургическите маски и тези от типа FFP2 имат по-висок защитен ефект от ежедневните.

Германското общество за болнична хигиена обаче се съмнява дали тази мярка има смисъл. То вече беше изразило критиките си преди две седмици, когато правителството на Бавария реши да направи този тип маска задължителна. Такива маски трябвало да се носят само от обучен персонал в клиники и то само след предварителен професионален медицински преглед поради повишеното съпротивление за дишането и произтичащите рискове.

С друга заповед от днес от 1 февруари България разрешава посещенията в кината и участието в занятия на творческото, танцовото и музикалното изкуство, но при използване на 30% от капацитета на помещенията и спазване на физическа дистанция.

От началото на следващия месец фитнесите могат да възобновят работата си при използване на до 50% от капацитета на помещенията.

До 28 февруари са преустановени посещенията в заведенията за хранене и развлечение, като се допускат доставки или вземане на храна за дома и офиса. Изключение от забраната се допуска за ресторантите в местата за настаняване при досегашните изисквания.

От 1 март се допускат посещенията в заведения за хранене и развлечения, с изключение на дискотеки, бар-клубове, пиано-барове, бар-вариете и нощни барове, при използване на до 50% от капацитета им, отстояние от 1,5 м. между облегалките на столове на две съседни маси и носене на защитни маски за лице от персонала.

От началото на следващия месец работата си възобновяват търговските центрове и МОЛ-овете, като малолетните и непълнолетни лица имат право да ги посещават само ако са придружени от родител, настойник/попечител или от друго пълнолетно лице.

От 29 януари до 30 април се въвежда изискването пристигащите у нас да представят документ за отрицателен резултат от проведен до 72 часа преди влизането в страната PCR-тест.

Българските граждани и лицата със статут на постоянно, дългосрочно или продължително пребиваване в страната и членовете на техните семейства, които не представят документа, се поставят под 10-дневна карантина.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 07:06 | 14.09.22 г.
fallback