fallback

Канализационният колектор, замърсил Варненското езеро, пак е аварирал

Екоминистърът е разпоредил проверка защо проблемът е бил укриван в продължение на 10 дни

11:36 | 26.01.21 г.

Канализационната тръба, чиято авария преди повече от година предизвика сериозно замърсяване на Варненското езеро и Варненския залив, отново е аварирала, но проблемът е бил укриван в продължение на 10 дни. Това коментира министърът на околната среда и водите Емил Димитров пред БНТ.

От съобщение на пресслужбата на Министерството на околната среда и водите става ясно, че министърът е разпоредил проверка по случая, за да се установи кои са длъжностните лица, които не са докладвали за ситуацията на контролните органи.

Димитров е дал срок за осъществяването на проверката до края на седмицата, вкл. и за степента на сегашното замърсяване и анализ на водни проби, които са взети вчера, 25 януари.

Вчера от Община Варна съобщиха, че са получили уведомление от ВиК Варна на 15 януари за констатирани „аномални показания в приборите, отчитащи налягане и дебит при работа на помпените агрегати на КПС Аспарухово“. Същия ден местната администрация е  разпоредила на фирма „Хидроремонт ИГ“ ООД, която извършва ремонта на тръбопровода във Варненското езеро, да провери съоръжението.

Фирмата е констатирала прегъване и спукване на тръбата, което обяснява с неравния терен, на който е разположена.

Съоръжението е временно, постоянният тръбопровод, който преминава под езерото, е в процес на строителство. Той ще замени предишния аварирал колектор.

Спукването на канализационния колектор още през 2019 г. причини замърсяване, което през лятото на 2020 г. вече се виждаше на сателитни снимки. Съоръжението е изградено с европейски средства като част от водния цикъл на Варна, негов собственик е Община Варна, а оператор – местното ВиК дружество.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 19:33 | 04.09.22 г.
fallback