Поне три партии, които в момента не влизат в рамките на парламента, имат шансове да се преборят за места в следващото Народно събрание, заяви вицепрезидентът Илияна Йотова пред БНР.
„Този път заявките на участниците са много сериозни. Има поне три партии извън парламента, които имат сериозни шансове за участие в следващото Народно събрание“, посочи вицепрезидентът.
Тя прогнозира, че ако в изборния ден се допуснат фалшификации и не се въведе видеонаблюдението, „могат да станат неприятни инциденти“.
„Датата 4 април беше избрана от президента след мащабни консултации. Датата е седмица бонус след 28 март, за да може да се организират и реализират необходимите промени за безопасни и прозрачни избори“, изтъкна Илияна Йотова.
Тя поясни, че президентът Румен Радев е започнал с консултациите още през декември.
„Но нито правителството, нито ГЕРБ се отзоваха на поканите. Има сякаш мълчалив отказ през последната година да се направят сериозни промени в законодателството, за да бъдат изборите прозрачни, честни и достъпни за българските граждани... Пет години въпросът за машинното гласуване не е приключен - прави се крачка напред, две назад като при танго танц... Нямаше политическа воля и за организиране на гласуването на българската общност зад граница“, изтъкна вицепрезидентът.
Йотова очаква една различна предизборна кампания с фокус върху социалните медии.
„Необходимо е да се осигури равнопоставеност на партиите. Ваксините като участник в тези избори ги забравяме. Сега съм по-голям оптимист за провеждането на изборите, отколкото в началото на консултациите“, изтъкна вицепрезидентът.
Според Йотова ГЕРБ си търси предварително алиби за изборите. Тя нарече „бягство от политическа отговорност“ прехвърлянето на организацията на изборите на Централната избирателна комисия.
„Учудвам се защо не се отваря Изборният кодекс, където могат да бъдат регулирани и други текстове, а се прави поправка за гласуване с подвижните секции през Закона за извънредните мерки. Това е несериозно“, изтъква Йотова.