Пенсионните фондове ще са длъжни да гарантират размера на вноските, постъпили през годините. Минимум 50% от натрупаната доходност трябва да бъде изплатена на пенсионера, а останалите средства да отидат в резерва на фонда.
Това решиха депутатите от парламентарната Комисия по бюджет и финанси при първо четене на промените в Кодекса за социално осигуряване, свързани с изплащането на втората пенсия.
След оживени дебати вчера и парламентарната комисия по труда и социалната политика одобри законопроекта, предложен от Министерския съвет. Това стана с гласовете на депутатите от ГЕРБ и „Обединени патриоти“, от БСП и ДПС гласуваха „въздържал се“, посочи БНР.
При обсъжданията обаче бяха поставени редица въпроси.
Един от проблемите с втората пенсия може да бъде открит в становище на Комисията за финансов надзор. В него банковият регулатор предупреждава, че има неясноти във формулировката на редица текстове, както и по механизма за осъвременяване на втората пенсия.
Редица неправителствени организации също реагираха, че в проектозакона има много положителни елементи, но е нужно детайлно разписване на текстовете между първо и второ четене.
Законопроектът урежда три варианта за втора пенсия - еднократно изплащане на сумата, разсрочено или пожизнено.
Редактират се и сроковете за преместване на партидите от частен фонд към НОИ преди пенсиониране. Новите текстове са ключови за поне 17 хиляди жени, които ще се пенсионират тази есен, както и за повече от 3 милиона, осигурени в частните фондове.
Промените ще бъдат разгледани на първо четене в пленарната зала на парламента в петък.