По думите й има има свръхинтерпретиране на датата за изборите, след като президентът прибързано я обяви. Според нея Румен Радев сега се опитва да поправи грешката си, съобразявайки се с експертизата, но въпреки това се изкривява фокусът на дебатите.
„Много трудно може да се прогнозира каква ще бъде динамиката на заболяването след два или три месеца, посочи Христова. - При всяко положение предизборните кампании ще бъдат в условия на ограничение на контакта между избирателите и партиите, както и ограничение на възможностите за убеждаване от страна на политическите партии.“
По думите ѝ политическите партии ще се насочат към социалните мрежи, особено тези, чийто таргет е по-младата аудитория.
„Има партии обаче, чиито избиратели са предимно възрастни хора, които трудно могат да използват социалните мрежи. За тях остават електронните медии – телевизиите и радиото. А там знаем, че времето, което се разпределя за различните политически лидери, е ограничено“, напомни политическият психолог.
Проф. Христова предполага, че за хората, които в деня на изборите ще бъдат под карантина, ще бъдат изготвени подвижни секции.
„Много е важно наблюдателите, които са от съответните партии в тези секции, да бъдат ваксинирани, за да няма риск, свързан със самите тях“, коментира тя.
Как ще се гарантира справедлив и прозрачен изборен процес? Има ли план Б за провеждане на изборите?
Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Видеа с всички гости на „Бизнес старт“ може да видите тук.