Възмущение и категорично несъгласие с решението на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) за цените на ВиК услугите изразяват от Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ). Според синдикалната организация намалението на цените на ВиК услугите е „пирова победа“ за определени политически сили и неправителствени организации, за които популизмът и медийното внимание са по-важни от реалното решаване на проблемите с водата за българските граждани.
В края на декември на закрито свое заседание регулаторът измени цените на ВиК услугите на операторите в 26 области на страната. Намаляват се цените на услугите на 16 ВиК дружества, за 7 дружества цените се повишават, най-значително за София и Разград - с около 6 %. За част от дружествата няма промяна в цените на ВиК услугите.
В началото на декември Прокуратурата поиска от регулатора да оцени предоставеното от ВиК дружествата в страната качество на техните услуги в зависимост от достигнатите индивидуални годишни целеви нива в бизнес плановете им. Тъй като цената на водата е функция от предлаганата от ВиК дружествата услуга, от Прокуратурата коментират, че е възможно прилагането на финансови корекции на одобрените от КЕВР цени на услугите за текущия регулаторен период - 2017-2021 година.
Решението на КЕВР не отчита финансово-икономическото състояние на ВиК операторите и на практика изправя пред фалит ВиК дружествата, на които се намаляват цените на ВиК услугите. Това важи особено за ВиК дружествата в Добрич, Сливен, Ямбол, Шумен, Видин и София област, твърдят от организацията. Според нея решението поставя пред провал усвояването на средства по Оперативна програма „Околна среда“ 2014-2020 г., което ще направи невъзможно изграждането на пречиствателни станции и друга ВиК инфраструктура и ще попречи за изпълнението на ангажиментите на България към Европейския съюз.
Поради липса на необходимите финансови средства няма как да се реализират планираните инвестиции през 2021 г. и ще се компрометира още повече състоянието на ВиК мрежата.
„Възпрепятства се нормалното предоставяне на ВиК услугите в редица региони на страната, което означава, че съчетано с климатичните промени и засушаване се увеличава неимоверно рискът от повтаряне на кризи като тази в град Перник. Едва ли КЕВР ще поеме отговорност, когато стотици хиляди български граждани останат без нормален достъп до вода за питейно-битови нужди и няма как да се съгласим с бюрократично и чиновническо отношение към съдбата на толкова жизненоважен сектор като ВиК. Категорично ще се противопоставим срещу заплахата от съкращения на стотици работни места. Не е справедливо за пореден път работниците и служителите във ВиК дружествата да плащат чрез ниските си работни заплати и загубата на работните си места за чужди грешки и безхаберие. Регулаторът с решението си не регулира, а убива“, заключават още от КНСБ.