Запазва се възможността лечебните заведения от болнична и извънболнична помощ да получават 85% от обичайната си месечна заработка за цялата продължителност на епидемичната обстановка у нас. Разпределението на тези средства ще става по сега действащата методика.
Това е записано в анекса към Националния рамков договор (НРД) 2020-2022, който влиза в сила от 1 януари 2021 г. Анексът между Българския лекарски съюз и Здравната каса беше подписан днес.
Документът регламентира и други промени в болничната медицинска помощ.
Отпада забраната за лечебните заведения за болнична помощ да сключват договори с НЗОК за дейности по клинични пътеки, амбулаторни процедури и клинични процедури, по които не са работили до този момент.
Запазва се увеличението с 10% на цените на клиничните пътеки, прието през август тази година. Запазват се и повишените цени на инфекциозните пътеки, както и цената на КП 104 (една от клиничните пътеки, по която се лекува COVID-19) - 1200 лв.
Увеличението средно с 10% на цените на всички дейности в първичната извънболнична помощ от август тази година се запазва и през 2021 г.
Запазва се увеличението от близо 10% на цените на първичните и вторичните прегледи. Всеки пациент ще има право на поне един контролен преглед, заплащан от НЗОК, след първия такъв при специалист.
Здравната каса ще заплаща роботизирано оперативно лечение на онкологични заболявания и в урологията, общата, детската и гръдната хирургия.
Регламентира се поетапното въвеждане на електронното здравеопазване. Стъпка в тази посока е премахването на задължителното изискване за продължителност на прегледа в извънболничната помощ.