Министърът на вътрешните работи е поел ангажимент на магазините да бъде оказана помощ за струпването на опашки и нарушаването на противоепидемичните мерки, а от хранителните вериги са препотвърдили ангажимента си за пълно спазване на мерките. Това стана ясно от извънреден брифинг в Министерството на икономиката.
По-рано днес министърът на икономиката Лъчезар Борисов и главният здравен държавен инспектор доц. Ангел Кунчев разговаряха с представители на хранителните вериги и нехранителните магазини в страната с цел да се определят рамки на изпълнението на противоепидемичните мерки и ограниченията, които се удължават до 31 януари 2021 г.
Част от собствениците на хипермаркети са докладвали, че вече са реорганизирали своята дейност, използват повече дезинфектанти, правят се проверки на входовете, каза още Лъчезар Борисов. По думите му от Комисията за защита на потребителите (КЗП) ще се присъединят към екипите на МВР, РЗИ и пожарната в следенето на това дали се спазват всички мерки.
„Абсолютно всички поеха ангажимент за спазване на противоепидемичните мерки. Те ще спазват мерките и голяма част от веригите са реорганизирали своята дейност. Освен това някои магазини са удължили работното си време. Има назначена и повече охрана”, обясни икономическият министър и добави, че ще бъдат налагани санкции и на недобросъвестните клиенти.
Борисов обяви, че се очаква и помощ от Министерството на труда, като вече се проведени разговори със социалния министър да бъде осигурена допълнителна работна ръка през бюрата по труда.
За хранителните магазини проверки ще правят и служители от Българската агенция за безопасност на храните, допълни от своя страна Ангел Кунчев. Той посочи още, че от търговските вериги са поискали от държавата „бърза писта” за ваксиниране на служителите в тези магазини като работещи на първа линия и ще се работи по този въпрос.
„Ние разбираме това, че моловете се затварят, но има и различната гледна точка, че когато тези магазини са затворени, се увеличава напливът в тези, които са отворени”, коментира от своя страна изпълнителният директор на Сдружението за модерна търговия Йордан Матеев. Той подчерта, че в момента не се въвеждат нови мерки, а се препотвърждават последните, както и ангажимента на бизнеса да ги спазва.
Той бе категоричен, че мерките ще се спазват в магазините, но има опасения относно дисциплината на самите клиенти на магазините. „Ако самите клиенти не са склонни да спазват мерките, то магазините няма как да ги принудят”, заяви още той.
В допълнение Ангел Кунчев пък каза, че освен финансови санкции на търговските обекти, които не могат да предотвратят струпване на хора, ще бъдат наложени и други – например затваряне на магазина за няколко часа или дни. „Надявам се да не стигаме дотам, но ако се наложи, ще го направим“, обясни Кунчев.
Малко по-късно от Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) изпратиха прессъобщение до медиите, в което обявиха, че приветстват решението сектор търговия, с изключение на моловете, да продължи да работи при засилен контрол и стриктно спазване на противоепидемичните мерки.
„КРИБ приветства и ангажимента, който поеха представителите на нехранителните търговски вериги, да осигурят стриктно спазване на всички противоепидемични мерки за опазване на живота и здравето на своите клиенти. Както те, така и КРИБ, ще разчита на съдействието на органите на МВР за опазване на реда в онези зони пред магазините, в които може да има струпвания на чакащи клиенти“, пише още в съобщението.
*Обновена с позицията на КРИБ.