fallback

Oкончателно: Ваксините срещу COVID-19 няма да се облагат с ДДС

Промените влизат в сила от януари догодина и ще важат до края на 2022 г.

12:53 | 10.12.20 г. 5

Депутатите гласуваха окончателно ваксините срещу COVID-19 да бъдат освободени от ДДС през следващите две години. Нулев ще е данъкът и за медицински изделия за ин витро диагностика на COVID-19 и услугите, които са свързани с такива ваксини и изделия. Това стана с приетите на второ четене промени в Закона за ДДС, съобщава БНР.

Ваксината ще бъде доброволна и ще се плаща от бюджета. Промените влизат в сила от януари догодина и ще важат до края на 2022 г.

След гласуването от ГЕРБ обясниха, че освобождаването от ДДС ще важи само за PCR тестовете, но не и за антигенните и бързи тестове за коронавирус.

Депутатът от ГЕРБ Евгения Ангелова, зам.-председател на бюджетната комисия, коментира: „PCR тестовете вече няма да се облагат с ДДС. Ние сме една от първите държави членки, които приемат такова решение, което разбира се, е една изключително добра новина“. 

В края на ноември на извънредно заседание на Министерския съвет беше потвърдено, че България ще участва в пълното портфолио с всички седем ваксини от общата европейска инициатива за производство и доставка на бъдещи ваксини срещу COVID-19.

Парламентът вече одобри предложеното от Министерския съвет участие на България в сключените от Европейската комисия споразумения за покупка на ваксини срещу COVID-19. Така депутатите дадоха зелена светлина за доставката на ваксини от производителите на лекарствени продукти AstraZeneca, Sanofi и Pfizer Inc. и BioNTech Manufacturing GmbHand, както и одобриха предприемане на действия за сключване на договор за покупка на ваксини от Janssen Pharmaceutica NV.

Беше приет и Националният план за ваксиниране срещу COVID-19, представен от министъра на здравеопазването Костадин Ангелов. Ваксините ще бъдат безплатни и доброволни, подчерта министърът и потвърди, че те ще се поставят от лекар.

Гражданите ще имат право да изберат коя от предлаганите ваксини да си сложат, ако имат желание да го направят. Ще се разработят и препоръки за дадена ваксина към съответните групи. Личните лекари също ще могат да препоръчват ваксина.

В преходните и заключителните разпоредби депутатите промениха и Закона за извънредното положение. Там беше разписано, че здравното министерство може да субсидира лечебни заведения за оказване на медицинска помощ при обявена епидемична обстановка.

По предложение на Менда Стоянова бяха направени и промени в закона за държавното обществено осигуряване, според които минималният осигурителен доход на служители, които работят на непълно работно време или непълен месец, ще се определя пропорционално спрямо работното им време на пълния брой работни дни през месеца.

Минималният осигурителен доход няма да се прилага за общинските съветници или служителите в бюджетните предприятия. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 05:47 | 14.09.22 г.
fallback