Между 70% и 75% от населението на България да бъдат ваксинирани е целта, която Националният оперативен щаб за борба с пандемията от COVID-19 си поставя, за да бъде успешена имунизационната кампания. Това обясни пред БНТ главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев, но призна, няма да стане лесно.
В момента се изготвят списъци с медицинските специалисти, които имат желание да бъдат ваксинирани. Има големи разлики между желаещите медици от отделни лечебни заведения, отделни градове. На места интересът е малък - 20-30% желаят да се ваксинират, на други - почти 100%, каза Кунчев. Медиците, които не желаят да се ваксинират в началото, ще могат да го направят и на по-късен етап.
Той си обясни разликата с това, че доста хора биха искали да има повече данни и опит с ваксината. Изследванията сред над 40 хил. души обаче дават надеждна информация, твърди Кунчев. Той добави, че страните, където започна имунизацията, ще натрупат опит, а това ще даде допълнителна информация.
Очакват се 125 хил. дози от ваксината при първата доставка, но ще има и други доставки на още 250-300 хил. дози. През това време вероятно ще получат разрешение и другите ваксини. Според Кунчев би трябвало да има документ, че даден човек е ваксиниран и ЕК работи в насока за създаването на единен такъв, каза главният държавен здравен инспектор.
Относно противоепидемичните мерки Кунчев подчерта, че от щаба ясно си дават сметка какво затруднение е да не работят детските градини, но вече има намаление със 7,1% на новите случаи, при средно за Европа 7,6%. „Всичко има смисъл, за да намалее темпът на разпространяване и смъртността“, каза главният здравен инспектор.
Според него „можем да изкараме едни нормални празници със събиране на 10-15 души“, но ако хората се събират на огромни компании, резултатът ще го видим на 7-8 януари.
Има достатъчно болнични легла за пациенти с вируса, само в 2-3 области все още това е проблем, увери Кунчев.
Той добави още, че се очакват промени в карантинирането на медиците, защото има няма как системата да се лиши от голям брой медицински лица. По думите му е оправдано при отрицателни резултати, да не се изчаква изтичането на пълния срок на карантината.