fallback

Еколог: Въздухът в София няма да се изчисти със заложените мерки

Програмата на Столична община се превръща в „транспортна“, не се акцентира на битовото отопление, посочи Ивайло Хлебаров от сдружение „За Земята“

20:35 | 03.12.20 г. 3

Последната програма за качеството на въздуха в София има големи пропуски и не решава реалните проблеми. Това коментира в ефира на Bloomberg TV Bulgaria, в предаването „Бизнес старт“ Ивайло Хлебаров от екологичното сдружение „За Земята“.

„След като през 2017 г. Европейската комисия осъди България заради качеството на въздуха, страната ни прие национална програма, която предвижда до 2024 г. да влезем в нормите на ЕС, обясни той. Според него обаче, ако искаме да дишаме нормален въздух трябва да се движим към стандартите на Световната здравна организация, които са още по-завишени.

Относно програмата за София Хлебаров прогнозира, че тя няма да бъде приета до края на тази година, а може би в началото на следващата заради „много големи пропуски“.

„Постигането на нормите за чистотата на въздуха е заложено за 2026 г., а това е много дълъг срок. София има такива програми от 2004 г. и целите още не са постигнати“, разкри експертът. 

Представителят на екологичното сдружение „За Земята“ е категоричен, че заложените мерки няма да успеят да изчистят въздуха, тъй като 80% от средствата отиват за транспорт, а не за битово отопление, което е най-големият проблем. Ивайло Хлебаров критикува мерките и определи превръщането на програмата като „транспортна“. „ За битовото отопление се прилага програмата за замяна на отоплителните уреди, която е много бавна и не се знае кога ще се реализира. Още повече, че тя залага на по-малко замърсяващи уреди, а трябва да разчита на възобновяеми източници“, посочи той. Ивайло Хлебаров съобщи, че от 45 хиляди домакинства, които имат право да участват в тази програма само към 6 хиляди са подали заявления, а не се знае колко от тях ще бъдат удовлетворени.  По думите му азотния диоксид от транспорта е голям проблем, но не се адресира от Столична община.

„Продължителното излагане на мръсен въздух води до хронични заболявания на дихателната и кръвоносната система и това сега съчетано с коронавируса види до по-висока смъртност“, напомни екологът от сдружение „За Земята“.

Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Видеа с всички гости на „Бизнес старт“може да видите тук.  

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 03:40 | 14.09.22 г.
fallback