Повод за коментара му е изказването на министъра на околната среда и водите Емил Димитров, в което главно става дума за язовир Камчия, който водоснабдява областите Варна и Бургас.
„Язовирът е строен за Варна, но в момента обгрижва и двата града. Експлоатира се от ВиК Бургас и от там подават водите към Варна. Положителното е, че Варна има и резервни варианти за водоснабдяване, като, разбира се, за предпочитане е това да става от яз. Камчия, където водата е по-чиста и по-евтина. Но все пак е важно да се знае, че Варна има допълнителни варианти. Бургас обаче няма алтернатива на яз. Камчия“, заяви Симидчиев.
Той напомни, че освен за питейна, водата се използва и за много други сектори, които са взаимосвързани – за производството на електрическа енергия, за индустрията, за селското стопанство.
„Недостигът на вода противопоставя тези различни консуматори и е много важно тук Министерството на околната среда и водите да бъде балансьор на техните интереси. Запазването на един язовир само за питейна вода означава, че индустрията може да пострада или че земеделието може да пострада. Важно е да се внесе баланс и това показва колко взаимосвързани са тези сектори", смята бившият заместник-министър на регионалното развитие.
Що се отнася до новосъздадения по-рано през годината „Български ВиК холдинг“, Добромир Симидчиев е на мнение, че ВиК секторът имаше нужда от подобно звено.
„То ще има ключова роля и може да окаже сериозна финансова подкрепа. От една страна, ще има ревизиране на големи инфраструктурни инвестиционни проекти, а от друга – подпомагане в ежедневната дейности на ВиК дружествата“, смята той.
Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Видеа с всички гости в „Бизнес старт“ можете да видите тук.