На 21 декември трябва да започне отваряне на бизнесите. Не предвиждаме по-строги мерки, тези в момента дават възможност поне с 30% да овладеем заболеваемостта и дори с по-висок процент да намалим смъртността от коронавируса. Това заяви министърът на труда и социалната политика Деница Сачева в интервю за БНР.
По думите й всичко е въпрос на общо разбиране за необходимостта от дисциплина и спазване на мерките, за да не се налага да затягаме още коланите след края на тази блокада.
"Средствата, които отиват при работодателите по мерките "60/40", "80/20" и „Заетост за теб“ са само за заплати и не могат да бъда използване за нищо друго", посочи Сачева.
Тя беше категорична, че мерките могат да бъдат комбинирани, но един и същи човек - работник или служител - не може да получава пари по всички мерки едновременно, но един работодател може да комбинира всички мерки, за да осигури средства за различни свои работници и служители.
Във връзка с равнището на безработицата Сачева коментира, че се очаква известен ръст на показателя, но не прогнозира да се случи нещо катастрофално да края на годината. „Не очакваме безработицата до края на 2020 г. да е повече от 7%", категорична беше тя и посочи, че регистрираните безработни към днешна дата са 227 909 души, а най-много са в София, Пловдив, Бургас и Варна.
Безработицата намалява от 9% през май на 6,9% през октомври, отбеляза още министърът на труда и социалната политика. Прогнозата за известно покачване през декември е базирана на това, че затворените бизнеси могат да освободят хора, които да отидат на бюрото по труда въпреки предложените икономически мерки.
Няма никакъв риск за бюджета на Държавното обществено осигуряване, подчерта още министърът на труда и социалната политика. "С 11 400 по-малко са приетите болничните листове, ако направим сравнение със същия период на миналата година. С близо 378 хиляди са по-малко за 2020 г., в сравнение с 2019-а".
Социалният министър заяви, че средствата са разчетени и до нова актуализация на бюджета до края на 2020 година няма как да се стигне.
"Това са по-скоро политически спекулации, че следващото правителство ще бъде изправено едва ли не пред спиране на социални плащания. Ние сме правили Бюджет 2021 така, че да имаме готовност да го изпълняваме и след изборите. Не сме залагали капани, не се водим от тънки политически сметки. Всичко, което се опитваме да направим, е хората да преминат през тази криза колкото се може по-щадящо".