Доц. Добрева посочи, че решаването на социалните проблеми е в сърцевината на нагласата на обществото към процесите, които протичат в държавата.
Според нея разпределението на бюджета в националния План е доста непропорционално и затова препоръча по-добре да се разпределят средствата, които ще бъдат насочени за подкрепа към съответните сектори.
„Трябва да синхронизираме политиката си, особено по отношение на маргинализираните групи, и да осигурим стандарт на живот, който да съответства поне на средния на Европейския съюз”, посочи тя и настоя България да направи стратегически планове, които да са базирани на програми в диапазона 15-20 години развитие и “един вид те да служат като “финансова конституция”.
Юлия Добрева се надява, че по този начин страната ни ще има много добре подредена схема и визия за този период.
Директорът на направление Икономика във VUZF Lab разказа разказа и за предстоящата на 2 декември кръгла маса “Външна търговия и пандемия”, организирана от ВУЗФ. Тя потвърди, че на дискусиите ще обсъжда какъв е стокообменът между страните по време на пандемията и как се представя българската външна търговия.
Каква е икономическата оценка за частичния локдаун в България? Има ли връзка между одобрената програма в началото на годината Национална програма България 2030 и проекта на Плана за възстановяване и устойчивост? Какви трябва да са мерките за възстановяване на българската икономика?
Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Видеа с всички гости на предаването “В развитие” гледайте тук.