fallback

Големите вериги: "Зелените коридори" напрягат още повече ситуацията

От Сдружението за модерна търговия и Българската стопанска камара настояват мярката да отпадне, защото е неефективна

14:32 | 18.11.20 г.

Въвеждането на „зелен коридор“ за хора на и над 65 години от 13:30 до 16:30 ч. в търговските обекти предизвиква повече напрежение, отколкото решения в условията на пандемия и засилен риск от зараза с COVID-19. Това става ясно от становище на Сдружението за модерна търговия (СМТ) което обединява 12 от най-големите търговски вериги в България, публикувано днес. Според бизнеса мярката е неефективна и трябва да отпадне.

„Тя не създава по-безопасна среда за пазаруване, напротив – води до опашки и рискови струпвания на хора пред магазините в началото и в края на „коридора“. Във време на пандемия екипите на търговските обекти и цялото общество станаха свидетели как това предизвиква оправдан страх и разбираемо недоволство сред потребителите. Мярката няма да изпълни ролята си да бъдат защитени уязвимите хора, защото тяхно право е да изберат часове за пазаруване извън обявения коридор. А в медиите се чуха достатъчно гласове, че препоръчителният диапазон от време не е и няма как да бъде удобен за всички“, пише още в позицията на СМТ.

От сдружението припомнят и позицията на омбудсмана Диана Ковачева, че смисълът на мярката би трябвало да е в това да дава, а не да отнема права. Според Сдружението за модерна търговия въведените "зелени коридори" ни изправят пред втората хипотеза. 

„Мярката ограничава правата на работещите хора над 65 години, които не биха могли да се възползват от възможността да пазаруват в предвидения коридор. Тя затруднява тяхното пазаруване и обърква техния дневен ритъм. Широкият интервал от три часа ги ограничава допълнително, предвид факта, че родителите на ученици и малки деца сутрин са заети с грижите за тях и с помощта в организацията на онлайн обучението им, а на работещите дистанционно възрастни се налага да пазаруват след 16:30 заради забраната за пазаруване в зеления коридор. Така допълнително и изкуствено се създават предпоставки за струпвания и неспазване на противоепидемичните мерки за социална дистанция. Ограничението затруднява и работещите на сменен режим“, посочват от големите вериги.

Бизнесът припомня, че мярката е на практика неизпълнима, защото на служители на веригите или на охранителни фирми се налага да определят възрастта на клиентите по външни белези, което е повод за конфликти. По закон те нямат правомощия да изискват и проверяват лични документи.

„В същото време ограниченията са само за хранителни магазини и аптеки. Извън обхвата на подобни мерки остават други обекти, в които също може да има струпвания на хора. Това обезсмисля наличието на подобен времеви интервал в магазините, в които престоят е за много по-кратко време. Няма „коридори“ и в обществения транспорт“, коментират още от сдружението.

Оттам подчертават, че са готови за провеждане на съвместна кампания с Министерство на здравеопазването, насочена към хората под 65-годишна възраст, с апел за въздържане от пазаруване в интервала от 8:00 до 10:00 ч. „Така всеки ще получи възможност доброволно да прояви социална отговорност, като спазва препоръката, без да е задължен за това, независимо от своята възраст и съобразно личния си дневен режим, а при невъзможност или при неотложна нужда ще може да пазарува без ограничения“, предлагат от големите вериги.

Малко по-късно от Българска стопанска камара (БСК) подкрепиха напълно становището на СМТ.

„Споделяме виждането, че мярката е неработеща, не води до реални ползи за възрастните клиенти, но успоредно с това създава предпоставки за струпване на граждани от всички възрасти във и пред търговските вериги, което води до допълнителни рискове за тяхното здраве, вкл. за здравето на хората над 65-годишна възраст. Мярката затруднява работещите на сменен режим, работещите пенсионери (над 65-годишна възраст), родителите на деца в училищна възраст и, не на последно място – работещите в търговските вериги, които често се затрудняват в определянето на възрастта на едно или друго лице, а нямат законовото право да изискват документ за самоличност“, обясниха от БСК в открито писмо до здравния министър и министъра на икономиката.

От камарата посочват, че освен създаването на конфликтни ситуации и затруднения, мярката не спомага по никакъв начин за гарантирането на безопасна за пазаруване среда на възрастните клиенти, които по дефиниция пазаруват в неактивните (ненатоварените) часове на деня.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 23:28 | 12.09.22 г.
fallback