Икономическата логика в момента не позволява създаването на истински Европейски здравен съюз. Подобен орган ще е по-скоро регулаторен и контролен. Това мнение изрази д-р Александър Симидчиев, пулмолог, в предаването “В развитие” по Bloomberg TV Bulgaria.
Европейската комисия (ЕК) представи предложения за първи стъпки в изграждането на Европейски здравен съюз миналата седмица. Инициативата бе обявена от председателя Урсула фон дер Лайен в нейното обръщение за състоянието на Съюза.
Симидчиев обясни, че всяка страна от Европейския съюз има свое отделно здравно законодателство, в което силно отражение има съответната икономика.
“Има държави, които имат стратегически цели със здравеопазването”, отбеляза той и посочи, че насочването на средства за дадена програма ще е трудно за координиране.
“Ако въпросът е да координираме действията като пандемичен отговор, това пак е възможно, но донякъде”, смята Симидчиев. Той отбеляза, че протоколите за лечение на Covid-19 у нас са различни спрямо тези в други държави, като изтъкна и различния подход на страните за овладяване на пандемията.
Гостът посъветва инициативата за Европейски здравен съюз да започне с необходимите анализи, за да не се обещае твърде много на хората и след това целите да останат неизпълнени.
“Преди да приложим лечение, трябва да започнем с диагностиката. Трябва да се направи адекватна, смислена диагностика на здравните системи”, посочи той. Симидчиев допълни, че идеята за създаване на подобен съюз звучи много логична и възможна „в момента, в който влезем в конкретиката на клиничните алгоритми, зависи и от икономиката и ресурса, който страните могат да отделят”.
Още от разговора вижте във видеото Bloomberg TV Bulgaria.