fallback

ИПИ: Новият бюджет трябва да е с фокус върху възстановяването и растежа

Това, което започва да се случва, е едно неизбежно преструктуриране на икономиката, изтъква Лъчезар Богданов

23:00 | 16.11.20 г.

Следващият бюджет трябва да бъде фокусиран върху намаляване на данъчната тежест и финансиране на принципа „пари срещу реформи“, така че тези, които могат да задвижат възстановяването, да го направят по-бързо, заяви Лъчезар Богданов, главен икономист на Институт за пазарна икономика (ИПИ), в предаването „Светът е бизнес“ в ефира на Bloomberg TV Bulgaria

Основния фокус на алтернативния бюджет на ИПИ е свързан с въпроса как политиката може да постига повече цели с по-ниски данъци и повече икономическа свобода. Тази година насочеността е как да се освободи потенциала за иновации, инвестиции и труд за тези, които биха се превърнали в двигател на възстановяване още през следващата година, каза гостът.

„Развилата се криза още февруари – март наистина беше шок, но сега икономиката се държи по различен начин. С други думи е започнал процесът на адаптация и ние смятаме, че трябва да се мине трета стъпка напред – да има импулс за растеж и развитие“, изтъква Богданов.

Това, което от ИПИ предлагат, е намаляване на данъци, осигуровки и насочване на инвестиции за намаляване на разходите за преквалификация.

„Вместо да търсим как да компенсираме тези, които ги боли най-много, да минем към политика, която подкрепя процеса на растеж и възстановяване“., подчертава Богданов.

Основният принцип, по който трябва да се разпределят средствата, според ИПИ, е „пари срещу реформи“. Като пример за необходима реформа Богданов посочи премахване на таксите за електронно управление, за да бъдат стимулирани хората да го ползват.

„Две са мерките, които ще имат всеобхватен ефект: въвеждане на ускорена данъчна амортизация при инвестиции в машини и оборудване, а другата - всеобхватно намаляване на осигурителната тежест“, заяви гостът, добавяйки: „Това, което започва да се случва, е едно неизбежно преструктуриране на икономиката“.

Богданов изказа притеснения относно реалния бюджет за следващата година, като част от идеите как да се свие дефицита са политически трудно осъществими.

„Няма смелост за пренасочване на мерките - все още се мисли как да се даде на всеки по малко, а няма смяна на фокуса към това, което може да доведе до бърз растеж и възстановяване“, подчертава Богданов.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 06:05 | 13.09.22 г.
fallback