fallback

Ил. Йотова: Китай прокарва инфраструктурна дипломация на Балканите

Пекин отпуска пари за развитие, без да очаква реформи, каквито са изискванията на ЕС, посочи вицепрезидентът

15:49 | 09.11.20 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Чрез "инфраструктурна дипломация" на Балканите Китай си проправя път към пазара на ЕС с над 400 млн. потребители, заяви по време на конференцията "Балканите в стратегическата визия на Китай" вицепрезидентът на България Илияна Йотова.

"Слаборазвитите откъм инфраструктура балкански държави са добър терен за влагане на свежи пари, при добри условия за сравнително кратки срокове", каза тя, цитирана от Прессекретариата на Президентството.

Йотова посочи за пример концесията на пристанището в Пирея  и го оцени като "много добре премерен ход", в ситуация когато гръцката държава се нуждаеше от свежи инвестиции.

Ясно видима е тенденцията за растяща икономическа активност от страна на Китай на Балканите, подчерта вицепрезидентът. Страните от Западните Балкани се нуждаят от средства, а европейските субсидии не са достатъчни. Освен това ЕС поставя условия за реформи, за да бъдат отпуснати средствата, а Пекин няма такива очаквания.

Така договорените вложения от Китай в региона вече достигат 25 млрд. долара, основно реализирани в последните 5-6 години.

Част от рисковете обаче е възможното задлъжняване на държавите към китайски банки, както и промяната на политическите реакции в страните, в които се реализират китайски проекти.

Според Илияна Йотова пандемията е показала зависимостта на ЕС от Китай в много отношения. Общността трябва да преосмисли политиката си и да разчита повече на собствено производство и ресурси.

По отношение на България вицепрезидентът критикува липсата на достатъчно информация за развитието на китайски проекти в страната по формата "16+1", както и за Глобалния център за партньорство, който трябва да функционира у нас.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 08:02 | 14.09.22 г.
fallback