fallback

Здравният министър: Навлизаме в изключително сериозна фаза на епидемията

Властите обмислят нови мерки в битката с COVID-19 в България

10:29 | 05.11.20 г. 2
Автор - снимка
Редактор

Навлизаме в изключително сериозна фаза на епидемията от коронавирус в България, каза здравният министър Костадин Ангелов на седмичния брифинг за разпространението на COVID-19 и благодари на българите за спазването на мерките.

Най ефективанта от всички мерки остава носенето на маска на закрито – тя спасява човешки живот и намалява хоспитализациите, каза той. И допълни, че физическата и социалната дистанция са другите две важни мерки.

Министърът на здравеопазването препоръча избягване на публичните обществени места, ограничаването на пътуванията, ако не са необходими.

"Има достатъчно лични предпазни средства. Ще бъдат доставени и допълнителни колическтва за месеци напред", увери още Костадин Ангелов.

Около 30% от COVID леглата у нас са заети, а интензивните са около 20%. В момента в болниците на България се лекуват 3200 души.

"Държавата е обезпечена с необходимото, за да отговори на нуждите при разпространението на COVID-19. Общо 1700 флакона от медикамента „Ремдесивир“ пристигат днес. Още 4300 флакона пристигат другата седмица. Няма недостиг на лекарството", заяви министърът.

„Всички, които имат симптоми и лежат в болниците, да не гледат на това лекарство като панацея, предупреди министърът. Всеки медикамент има странични ефекти, уточни той и допълни, че лекарят преценява ползите и рисковете. Има и други препарати с противорирусно действие. Лечението с този препарат става по критерии, които са изпратени до всички болници. Работи се по протоколи, доказали своята ефикасност, увери той.

Няма специфичен медикамент за коронавирус, каза още Костадинов. Той се надява до април догодина да има ваксина и в България, която да е одобрена и приложима. 

„Надяваме се Европейската комисия успешно да приключи договарянето на ваксините срещу COVID-19 и през април те да бъдат тук за българските граждани, за да могат да бъдат достъпни за тези, които имат желание доброволно да си ги сложат“, каза още министърът на здравеопазването.

„Положението в Европа в момента е най-тежко в целия свят“, заяви главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев. България се нарежда на 13-то място по заболяемост в Европа и на 4-о на Балканите. Смъртността в страната ни нарежда на 10-о място в Европа и на 4-о на Балканите, обобщи той.

В последните два дни броят на регистрираните случаи нарасна драстично с над 8000 положителни проби. Общо потвърдените случаи на коронавирус в страната към момента достигнаха 64 591, от тях активни са 41 178. В момента хоспитализирани в болнични заведения са 3191 пациенти, от които 239 са в интензивни отделения.

„Вирусът вече се разпространява дифузно в страната, не можем да го спрем, но можем да го контролираме със спазването на известните мерки“, каза още министър Ангелов. Той обаче акцентира, че ако хората не вярват в мерките, няма да има медицински резултат от тях. Основното е да се намали натискът върху медиците и цялата система, подчерта Ангелов и заяви, че системата е под много голям натиск и медиците са на предела си.

Важно е още при първите смтпоми да се потърси медицинска помощ, каза министърът. „Не се самолекувайте, не започвайте панически употребата на медикаменти. Посъветвайте се със специалист“, призова здравният министър. Всяка терапия е индивидуална спрямо лечебните потребности на всеки пациент, посочи той.

МВР ще помага на РЗИ за връчването на предписанията, така че с помощта на полицаи и техните автомобили да могат хората да бъдат бързо уведомявани за контакт със заразен, каза още министърът.

Здравните власти обмислят и нови мерки в битката с COVID-19, стана ясно от изказването на доц. Ангел Кунчев.

Според него мерките срещу разпространението на вируса трябва да се удължат и след 12 ноември, каквато е настоящата заповед. 

Препоръчва се дистанционно обучение за учениците от 5 до 12 клас, тоест включително и прогимназиалният етап.

„Препоръчваме и прекратяването на извънкласните дейности от 1 до 4 клас. Препоръчваме на ВУЗ-овете да преминат на дистанционна работа. Изключение трябва да се направи за медиците и то за упражненията, като голяма част от студентите вече помагат като доброволци в отделенията за COVID-19”, каза доц. Кунчев.

„Време е да се спрат всякакви дейности в учебните заведения, които са извън рамките на паралелка", каза още той.

„Крайно време е всички, които могат да работят дистанционно, да го правят", заяви още Кунчев. Ще бъдат направени препоръки максимум 50% от служителите да присъстват в офисите.

„Трябва да се ограничи работата и на заведенията, които в момента не са затворени - до 22:00 часа. Това са заведенията за хранене”, допълни доц. Кунчев.

Обсъжда се и въвеждане на „зелен коридор" за пазаруване за хората над 65 г.

Предлага се и медицинският персонал, определен като контактен на коронавирус, да не се подлага на 10-дневна карантина. След отрицателен тест, направен минимум на третия ден от контакта,  те следва да останат на работа, за да не останат болниците без персонал.

Друго предложение е да се дадат правомощия на министъра на здравеопазването да командирова специалисти от различни здравни заведения. Така натоварването ще е по-равномерно и здравната система няма да е толкова натоварена.

Мерките ще бъдат комуникирани и прецизирани, уточни министърът. По думите му голяма част от мерките вече са приложени в много области в страната. Мерките трябва да са обмислени, приложими и спазвани, за да доведат до медицински резултат, иначе мерките са на хартия, а резултатът е нулев, предупреди здравният министър.

При увеличаване на натиска върху болничната система, следваща стъпка за София е превръщането на цели болници в COVID болници. Има готовност за това и ще се приложи, когато половината от леглата, определени за лечение на пациенти с коронавирус, бъдат запълнени на областно ниво.

Засега не се обсъжда пълна блокада на обществения живот, заяви още министърът.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 21:31 | 10.09.22 г.
fallback