fallback

Българският лекарски съюз: Болниците са препълнени, води се битка с COVID

Лечебните заведения нямат право да връщат пациент, докаран с линейка, каза председателят на д-р Иван Маджаров

11:16 | 04.11.20 г.
Автор - снимка
Редактор

Не може да се говори за хаос в болниците, защото те наистина са препълнени и се води битка с COVID. Медиците в отделенията са затрупани с болни и работят. Това коментира председателят на Българския лекарски съюз (БЛС) д-р Иван Маджаров пред bTV.

По повод на втория случай на смърт на пациент с коронавирус заради липса на място в болниците в София Маджаров каза: „Ясно беше, че ще стигнем дотук, наблюдавайки през пролетта Испания и Италия. Още повече, че всички знаем на какво ниво в сравнение с тези държави е организацията и кадровото обезпечаване на нашата здравна система“.

Междувременно справка на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за наличието на легла за лечение на пациенти с COVID-19 от вчера показа, че към момента има достатъчно свободни легла в болниците в страната и в нито един регион няма недостиг.

Към 1 ноември 2020 г. от общия брой легла са заети 20 224 (41%), в това число от пациенти с COVID-19 – 2 309 (4,7%). Незаетите към тази дата легла за активно лечение са 28 641 (59%). В София свободните легла са 7309 от общо 11 997. Заетите легла са 4688, а хоспитализираните пациенти с COVID-19 са 512 към посочената дата.

Във връзка с изказването на здравния министър Костадин Ангелов, че ще има сериозни наказания за болници, върнали пациенти с коронавирус, той коментира, че става въпрос не за липса на наредби и организация, а за неспазването им. „Не може да те докара линейка, лекар да е преценил, че трябва да бъдеш хоспитализиран и от болницата, в 21-ви век, да те карат да стоиш в линейката. Всяка болница във всяка стая има кислород. Този човек може да бъде сложен на легло и тогава да се прецени какво да се прави оттам нататък“, допълни председателят на БЛС. 

„Извозването на пациент не е возене, а е решение на екипа, че даден пациент трябва да бъде хоспитализиран. Няма право болница, която и да е тя, да отказва оценка на състоянието и прием на такъв пациент“, каза д-р Маджаров.

По думите му трябва да има гъвкавост при разкриването на леглата, защото се увеличава всекидневно броят на хората, нуждаещи се от хоспитализация.

„Някой си мисли, че е над ситуацията и може да си прави каквото иска. Но това не е така. Някой трябва да поеме отговорност. Трябва да спре измиването на ръцете с Бърза помощ. Напротив - спешните медици трябва да бъдат водещите в системата на организация в България да докладват всяка сутрин и на РЗИ, и на министъра на здравеопазването за откази от прием“, каза д-р Маджаров.

Той допълни, че създаването на триажни отделения в болниците (когато лекарите преценяват състоянието на спешност, бел. ред.) е възможното решение пациентите да бъдат преглеждани, без да се налага да висят в линейките.

Лекарският съюз подкрепя използването на бързи антигенни тестове, които да се ползват и при личните лекари, и в Бърза помощ, заяви д-р Маджаров. Той уточни, че в САЩ техните резултатите се признават за окончателни и се вписват в системата, само в Европа не е така. „Това, че някой е преценил, че резултатите от тези тестове не трябва да бъдат вкарвани в електронната система, не означава, че не са добър метод за диагностика“, коментира още той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 18:42 | 13.09.22 г.
fallback