Националният план за възстановяване и устойчивост съдържа основната визия за начина, по който бихме могли да усвоим бюджета от 12,2 млрд. евро. Конкретни проекти и обществени поръчки са далече във времето и е спекулативно Планът за възстановяване да се обвързва с изборите. Това каза пред БНР министърът на труда и социалната политика Деница Сачева по повод обявения за обществено обсъждане План на България.
„Тези 12 милиарда няма да дойдат сега. Ние поставяме общата рамка накъде се движим, какви цели си поставяме, какви са общите насоки, в които можем да развиваме държавата в следващите години, а самите проекти, обществени поръчки в детайли е доста далече от изборите във времето“, коментира социалният министър.
Този план ще бъде изпълняван от минимум две правителства оттук нататък, отбеляза Сачева. И акцентира, че е важно планът за възстановяване да се гледа заедно с Многогодишната финансова рамка, защото част от мерките ще бъдат финансирани през оперативните програми.
Припомняме, че по Плана страната ни ще получи общо над 12 млрд. лв. безвъзмездно финансиране и до 9 млрд. лв. заемни средства.
Най-голяма част от парите, които България ще получи по Плана за възстановяване и устойчивост на ЕС, или общо 4,5 млрд. лева, ще отидат за Стълб Зелена България, който е с фокус върху устойчивото управление на природните ресурси. Кръгова и нисковъглеродна икономика, Биоразнообразие и Устойчиво селско стопанство са трите области, към които ще бъдат насочени политиките и средствата.
„Планът не трябва да се разглежда като самостоятелен документ, а като документ, който е в корелация с останалите 16,7 млрд. евро, които очакваме в следващите 7 години, защото част от мерките ще бъдат съфинансирани през оперативните програми. Говорим общо за 29 млрд. лева заедно с многогодишната финансова рамка“, каза Сачева.
Многогодишната финансова рамка ще се развива успоредно – от 2021 до 2027 година, а Планът за възстановяване и развитие ще следва приоритетно инфраструктурните нужди, а паралелно с това ще се развиват и останалите проекти, стана ясно от думите на Деница Сачева.
„Това не е план само на правителството, на една партия или на една политическа сила, а на цялото общество“, коментира още министърът.
Що се отнася до инвестициите в политики в здравния сектор чрез средствата по Плана, ще се направи модернизация на базата и въвеждане на иновативни технологии за лечение. Около 607 млн. лева е планираният ресурс за това до 2024 г., поясни Сачева.
До 29 ноември ще продължи общественото обсъждане на националния план. До края на годината планът трябва да бъде депозиран в Брюксел за съгласуване с Европейската комисия. Планът ще бъде обсъден в Народното събрание.
До края на годината изпращаме описание на темите, по които ще работим и няма да се разработват проекти в детайли, допълни министърът. Спекулативно е да обвързваме този план за реформи по какъвто и да е начин с изборите, заяви Деница Сачева.