Според него пандемията е историческо изпитание пред човечеството.
„Трябва да преработим нагласите си“, съветва психологът и прецени, че „психичната криза се задълбачава и все повече хора губят ориентация в какъв свят живеем“.
Христо Монов обаче е убеден, че няма място за нагнетяване на страх и недоверие при пандемията от коронавирус. Той препоръча да се вземе от опита на чуждестранните държави, които създадоха екипи за психологическо консултиране онлайн, като помощта се изразява и с подкрепа с медикаменти.
Психологът коментира и дистанционната форма на обучение и обобщи, че „светът все още не е пригоден за онлайн формата“. „Дори в София все още има деца, които нямат достъп до подобно обучение“, посочи той.
Монов изказа тезата, че предстоящата психологическа криза от Covid, за чието задълбочаване през зимните месеци ООН предупреди, вече е налице в България. „Градският транспорт в столицата е една социална работилница, където кихане и кашляне се превръщат в предпоставки за изблици на агресия“, даде пример той.
Психологът е на мнение, че ситуацията с коронавируса има повече от едно измерение, а не е само това на страха.
"Този хедонизъм, на който се наслаждавахме тези двайсет години, трябва да се трансформира в отговорност", смята Христо Монов и съветва, да се набляга върху начините за разрешаване на кризата по различните форуми, вместо да се коментира само с „езика на страха и недоверието“.
Той предупреди, че ниският по интензитет, но продължителен стрес, на който всички подлежим в момента, е сред основните ерозиращи фактори на имунната ни система.
Как да редуцираме проявленията на коронакризата върху психиката ни? Какъв да бъде езикът на информационните канали?
Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "Бизнес старт" може да видите тук.