Тенденцията на увеличаване на броя на инфектираните с Covid-19 у нас е изключително тревожна. Ако прехвърлим 2000 заразени дневно, разпространението в цялата страна ще стане дифузно и ще бъде много трудно да се контролира. Това коментира математикът на Националния оперативен щаб проф. Николай Витанов.
По думите му много скоро ще достигнем тази цифра, ако не се предприемат мерки.
„Ние вървим нагоре по стълбата и това не е никак добре. Трябва да се обърнем надолу. Имахме по шест случая на ден, сега имаме 200 пъти повече", посочи той пред Bulgaria ON AIR.
"В момента сме в турбулентния сценарий, който е при над 500 случая на ден. При този сценарий има два варианта - начален стадий от 500 до 2000 случая. Тук доц. Кунчев и колегите му биха могли да направят нещо. Прехвърлим ли 2000 заразени, разпространението в цялата страна става трудно да се контролира“.
За изминалото денонощие заразените с Covid-19 са с 312 повече спрямо предходното – 1336 при направени 11 505 PCR теста. Преборилите коронавируса за денонощието са 261, 11 са починалите.
"В началото на юни, когато случаите бяха 6, хората казваха да отхлабваме мерките, защото вирусът си отивал. По този начин се формира една голяма група хора - около 1,9 млн. души, която не спазва мерките", подчерта математикът.
Според проф. Витанов отговорни за неспазването на мерките са хората, които активно пропагандират, че вирусът е отслабил влиянието си.
"PCR не трябва да се прави веднага след контакта на даден човек с предполагаемо болен или с потвърден случай на SARS-CoV-2. Вероятността да даде положителен резултат е на третия-четвъртия ден след контакта, когато е минало достатъчно време да се размножи вирусът и да се докаже с PCR". Това каза по БНР проф. Нели Корсун, завеждащ Националната референтна лаборатория, грип и остри респираторни заболявания към Националния център по заразни и паразитни болести.
Човек, който е бил в контакт с потвърден случай, трябва да се самоизолира в продължение на 10 дни, да наблюдава своите симптоми и да бъде във връзка със своя лекуващ лекар.
"Заразяването на открито е по-малко вероятно, отколкото в затворени помещения, но дори на открито човек може да се намира в контакт с други хора при дистанция по-малка от метър и половина и тогава е възможно заразяване, ако не се носят маски и не се спазва дистанция и това оправдава и необходимостта от носене на маски на открито", каза проф. Нели Корсун.
Според нея би трябвало да се носят маски и по време на спортни състезания и да се спазва физическа дистанция от метър, метър и половина. Около 5% процента могат да излъчват инфекционен вирус по-продължително време.
„Предстои ни да видим най-тежките месеци и периоди от началото на кризата в България”, коментира по Нова телевизия д-р Станимир Хасърджиев от Националната пациентска организация във връзка с пандемията.
Според него големият проблем в здравеопазването е при пациентите с хронични проблеми. „От всички смъртни случаи в България почти няма загинал без хронично заболяване. Същите тези хора имат нужда да получават ежемесечно своите лекарства. Нашата система ги принуждава да ходят от лекар на лекар за протоколи и рецепти”, добави Хасърджиев и посочи, че електронната рецепта и електронните протоколи не са достатъчни.
„Здравната ни система е изправена пред предизвикателство, това е така в цял свят. За съжаление, нашата система е най-неподготвена в сравнение с държавите от Европейския съюз“, каза още той.
Относно задължителното носене на маски д-р Хасърджиев призова предпазните средства да се използват от всички. „Те пазят самия човек, който ги носи, но и околните. Предстоят тежки месеци и е необходимо всеки от нас да поеме своята отговорност”, посочи той.