Въпреки тенденцията към спад на безработицата от лятото през септември показателят в България остава висок, вижда се от данните на Агенцията по заетостта. Те потвърждават прогнозите на експертите, че евентуална втора вълна на безработица може да се очаква към края на годината, когато напълно приключи сезонната заетост. Вероятно мерките за държавна подкрепа за запазване на работните места също успяват да задържат равнището на безработицата в страната.
Според данните на държавната агенция нивото на регистрирана безработица в страната през септември е 7,2%, което представлява спад от 0,3 процентни пункта в сравнение с предходния месец август и ръст с 1,9 пункта спрямо година по-рано, като той продължава леко да се забавя.
Заради Covid кризата равнището на регистрираната от Агенцията безработица в страната през май скочи до 9%, през юни леко се понижи до 8,3 на сто, а през юли - до 7,9%.
Увеличението на показателя е съществено в сравнение с тенденцията от началото на годината - през януари беше 6,3%, през февруари - 6,2%. А през летните месеци на миналата година се задържа на ниво от около 5%.
Безработицата у нас тръгна рязко нагоре през май след въвеждането на извънредно положение, последвано от извънредна епидемична обстановка. Рестриктивните мерки затвориха редица сектори, много от които не успяха да се възползват от държавните стимули.
Агенцията по заетостта отчита ръст на регистрираните безработни в бюрата по труда за година. В края на септември те са 236 058, като спрямо август намалението е с 9 716 лица. В същото време увеличението спрямо септември 2019 г. е с 63 277 лица.
За ползване на посредничеството и услугите на бюрата по труда през месеца са се регистрирали нови 28 832 безработни лица. Освен тях, други 1 049 души от групите на търсещите работа заети, учащи и пенсионери също са се регистрирали в Агенцията по заетостта.
Позитивно начало за септември е значителният ръст на започналите работа безработни. Броят им достигна 24 112, като в сравнение със същия месец на миналата година се отчита увеличение с 62,3%.
През изминалия месец и 889 търсещи работа от групата на пенсионерите, учащите и заетите също са намерили своето ново работно място чрез бюрата по труда. От започналите работа 86,3% са устроени в реалната икономика, като от тях най-много са наети в сектора на преработващата промишленост – 20,6% от всички започнали работа, следвани от търговия – с 14,4%, образование – 10,5%, хотелиерство и ресторантьорство – 9,8, държавно управление – 5,6%, строителство – 4,7%, и др.
През септември работа на субсидирани работни места са започнали 3 310 безработни лица от рисковите групи – 1 008 по програми и мерки за заетост и 2 302 – по схеми на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”. Схемата „Заетост за теб” по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”, която стартира през юли като антикризисна мярка, е осигурила заетост на 1736 лица, като само през септември са сключени трудови договори с 662 безработни.
Антикризисните мерки за краткосрочна подкрепа за заетостта, популярни като 60/40 и 80/20, и „Краткосрочна подкрепа за заетост в отговор на пандемията от COVID-19” по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”, са запазили 54 018 работни места в 2 286 фирми през септември. За третото тримесечие на 2020 г. в резултат на прилагането на двете антикризисни мерки бе запазена заетостта на общо 182 581 работници и служители в 7 432 фирми.
В присъствените форми на обучения за възрастни, финансирани от държавния бюджет и Европейския социален фонд, през месеца, при спазване на всички противоепидемични мерки, са включени нови 678 безработни и 81 заети лица.
Заявените работни места на първичния пазар на труда през септември са 21 086, които са с 17,9% повече от тези, заявени през септември 2019 г. Най-голям дял свободни работни места са заявени в преработващата промишленост (28,2%), следват образованието (16,3%), държавно управление (10,1%), административните и спомагателните дейности (9,4%), търговията, ремонта на автомобили и мотоциклети (9,1%) и хотелиерството и ресторантьорството (7,8%).
Най-търсените професии през месецa са: преподаватели; машинни оператори на стационарни машини и съоръжения; работници в добивната и преработващата промишленост, строителство и транспорт; персонал по ослужване на клиенти; квалифицирани работници по производство на храни, облекло, дървени изделия; персонал, зает в сферата на персоналните услуги (бармани, сервитьори, готвачи, камериери и др.); монтажници; стопански и административни специалисти; продавачи; работници по събиране на отпадъци и сродни на тях и др.