fallback

Експерт: Пандемията създаде нова форма на социално неравенство – дигиталното

Необходимо е изграждането на устойчива и трайна нормативна система за разрешаване на проблеми със заетостта, съветва Томчо Томов от БСК

19:08 | 14.10.20 г.

Пандемията от коронавирус ускори дигитализацията, но създаде и новата форма на социалното неравенство – дигиталното. Това е мнението на Томчо Томов, ръководител на Националния център за оценка на компетенциите към Българска стопанска камара, което той изрази в ефира на Bloomberg TV Bulgaria.

„Едно от положителните неща на пандемията, доколкото всяка криза е възможност, е това, че работодателите станаха по-активни към дигитализацията на процесите“, заяви Томов и добави, че липсата на общуване при работата от дистанция води до развиването на платформи, които подобрят информираността.

Той подчерта, че са се създали условия и мотивация да се развива дигиталната среда, но в същото време се развива и дигиталното неравенство. „Това е новата форма на социално неравенство, тъй като липсата на дигитални умения просто изключва трудоспособни хора от пазара на труда и не само“, коментира Томов.

Експертът от БСК обясни, че проблемът с дигиталното неравенство обхваща качеството на живот, като според него решението се изразява в солидарно сътрудничество между поколенията, но със сигурност държавните институции също трябва да предприемат мерки.

Според него с втората вълна на вируса ще дойде и втора вълна на безработицата, като до края на годината се очаква тя да достигне 7-8% и дори повече.

Томов обясни, че причина за ръста на безработица е освобождаването на хора, работещи в сектори със сезонна заетост.

Той напомни, че българската икономика е обвързана с европейската -  с доставка на суровини и стоки, и тази зима има опасност да се развие още по-тежка криза. Томов определи ситуацията като сложна и „непредвидима“. 

Що се отнася до предложението за увеличаване на минималната работна заплата той коментира, че все още се водят преговори по отношение на механизма за определяне на минималното трудово възнаграждение, като работодателите се обявяват в подкрепа на реформата.

Ръководителят на Националния център за оценка на компетенциите към БСК също така обясни, че макар мярката 60/40 да е била ефективна в ограничаването на безработицата, в бъдеще е необходимо изграждането на устойчива и трайна нормативна система за разрешаване на проблеми със заетостта.

Кога ще се възстанови пазарът на труда? Какви тенденции да очакваме в туристическия сектор? Какви са работодателските нагласи по време на коронакризата?

Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването "Бизнес старт" може да видите тук.  

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 19:59 | 12.09.22 г.
fallback