Правителството отпуска 2,1 млн. лв. за закупуването на 2500 флакона „Ремдесивир“. Един флакон струва 345 евро без ДДС. Това каза здравният министър проф. Костадин Ангелов на брифинг след редовното правителствено заседание.
Сумата е достатъчна за закупуване на 2500 флакона „Ремдесивир“, необходими за българските граждани, посочи министърът.
Този медикамент показва ефективност в лечението на коронавируспо цял свят, с „Ремдесивир“ беше лекуван и президентът Доналд Тръмп, каза министърът. Препаратът участва в лечението на коронавирус в почти всички държави в ЕС.
Поръчката вече е направена, очакваме доставка до 20 дни, каза още Ангелов.
Всяка Районна здравна инспекция подава заявки според нуждите за областта и се правят доставки централно. Ако се изчерпи лекарството, се предоставя веднага от съседна област.
Нямаме притеснения за наличностите засега, каза още здравният министър. И уточни, че седмичната консумация е 476 флакона. Общо 1779 флакона са налични в страната към момента, което значи, че биха стигнали за три седмици напред.
За миналата седмица 13 области са отчели нулев разход за този медикамент.
За лечение на един болен се ползват между 5 и 10 флакона „Ремдесивир“, обясни преди дни главният здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.
„Засега няма да затягаме мерките", потвърди още здравният министър проф. Костадин Ангелов. "Няма да се затварят градове, няма да се прилагат други ограничителни мерки. Трябва да се спазват наложените към момента мерки“, посочи той, визирайки носенето на маски, спазването на дистанция и дезинфекция.
Що се отнася до готовността на болничната система, здравният министър коментира, че има готовност за разкриване на над 8 хил. допълнителни легла и 1200 за интензивно лечение.
„Има достатъчно свободни легла. Да, има области със затруднения – Бургас и Благоевград“, призна министърът. Провежда се организация по разкриване на още легла за лечение на коронавирус.
„На областно ниво има проблем с леглата", посочи той. "На места ще има и преструктуриране. Областните медицински щабове имат право да вземат допълнителни мерки по отношение на заболеваемостта“, посочи министърът.
По въпроса за обезпечеността с медицински персонал той каза, че ще се справим с общите усилия на всички лекари, независимо от специалността им. Вече много се включват и помагат, но има недостиг на лекари, както и натрупана умора, призна здравният министър.