Членовете на Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС) не успяха да постигнат съгласие за промяна в Наредбата за заплатите в държавната администрация, с която да се разшири списъкът със служители, които да получат още тази година увеличение на заплатите до 30 процента. Редица администрации получиха вече такова увеличение от 1 август заради пандемията.
Участие в дискусията взеха представители съответно на министерствата на: финансите, икономиката, енергетиката, труда и социалната политика и образованието и науката. Социалните партньори изразиха становища и представиха бележки и предложения.
Предложението на правителството е да има увеличение с до 30% за възнагражденията на служители в задграничните български представителства и в Националния институт за недвижимо културно наследство. От КТ „Подкрепа“ настояват повишението да важи и за работещите в Агенцията по вписванията, както и за няколко дирекции в Министерството на правосъдието. Вицепрезидентът на синдиката Иоанис Партениотис смята, че подобно отношение трябва да има и към служителите от системата на МВР.
„Които в пълна степен отговарят на изискванията за структура в пряк контакт с други лица“, изтъкна Партениотис.
Работодателските организации не подкрепят проекта. КНСБ се въздържа от подкрепа на предложението.
„Необходимо е да се има предвид това, че има администрации, които са много натоварени - ние взимаме това предвид, но все пак е необходимо да бъде обвързано с обща реформа и оптимизации”, заяви Жасмина Саръиванова от Българската стопанска камара.
Социалните партньори не постигнаха на днешното заседание консенсус и по предложението на МТСП, свързано с промени в заплащането на заетите в сферата на предоставянето на социални услуги, които се финансират от държавния бюджет.
Наредбата е в изпълнение на Закона за социалните услуги (ЗСУ) и е част от цялостната реформа на сектора в областта на социалните услуги. Предвижда се да влезе в сила от 2022 г. и с нея се създават по-благоприятни условия за заплащане на труда на служителите, осъществяващи дейности по предоставяне на социални услуги, което е предпоставка за постигане на една от основните цели на ЗСУ, а именно – гарантиране на качество и ефективност на социалните услуги. Данните сочат, че около 80% от служителите са с висше образование, но заплащането на труда им трайно изостава, в тази връзка се наблюдава изтичане на специалисти.
От КНСБ настояват също да се увеличат заплатите на служителите в Български пощи или поне на тези, които са ангажирани с раздаването на пенсиите, както и на заетите в социалния патронаж.
Социалните партньори обсъдиха и план за действие за изпълнение на Националното споразумение, което беше подписано през юни от синдикатите, работодателите и правителството.