Машинното гласуване не е характерно за Европа, но вече е решено, че в България ще се гласува с машини в секциите с над 300 избиратели. След като е взето решението, всички трябва да направим така, че изборите да протекат успешно, обяви в ефира на bTV проф. Михаил Константинов, председател на "Информационно обслужване".
„По най-занижени оценки 200 хил. души в България от най-възрастното население не са докосвали никакъв вид компютър през живота си. Те ще трябва за първи път в живота си да се сблъскат с едно електронно устройство, и има опасност те да не могат да упражнят своето конституционно право на глас“, обясни той и добави, че именно това е причината да остане и хартиеното гласуване. По този начин се защитава конституционно право на глас на българите, уточни Константинов.
Той предупреди, че изказванията, които втълпяват, че на вота ще има хаос и манипулации, в това число и на президента Румен Радев, са крайно нежелателни и безотговорни. По думите на Константинов с подобен тип реплики се срива и малкото доверие, което има за изборния процес. Председателят на "Информационно обслужване" припомни, че избирането на президента е станало с хартиени бюлетини.
Константинов добави, че изборите у нас могат да се оспорват на две нива – преди да се е произнесла ЦИК по линия на административните съдилища и след това чрез Конституционния съд.
„Факт е, че да се променя Изборният кодекс непрекъснато и особено в навечерието на избори е глупаво и лошо. От друга страна, това което препоръчват външните органи като Венецианската комисия, е да няма фундаментални промени“, отбеляза още председателят на „Информационно обслужване“.
„Начинът на гласуване не е фундаментална промяна. Ако бяхме сменили изборната система, или поне да сменим прага от 4% - това щеше да бъде фундаментална промяна“, коментира той.