fallback

650 лв. минимална заплата от началото на 2021 г. предлага социалният министър

Увеличение на минималното възнаграждение с 6,6% предвижда проектът

17:35 | 08.10.20 г. 1

Минималната работна заплата за страната да се повиши до 650 лв. от 1 януари 2021 година. Това предлага министърът на труда и социалната политика Деница Сачева с проект на Постановление на Министерския съвет.

Проектът е публикуван за обществено обсъждане, като становища и предложения се приемат до 6 ноември.

Увеличението на минималната работна заплата с 6,6% - от 610 лв. на 650 лв., ще допринесе за намаляване на бедността сред работещите, намаляване на  неравенствата в разпределението на доходите, повишаване на потреблението на най-нискодоходните групи от пазара на труда, повишаване на тяхната мотивация и заинтересованост от запазване на работните места и намаляване на нелоялната конкуренция, посочва се в мотивите към предложението.

В документа се припомня, че предлаганият нов размер на минималната работна заплата е в съответствие с Управленската програма на правителството (2017-2021 г.) и определен в актуализираната Средносрочна бюджетна прогноза за периода 2020-2022 г. 

Липсата на актуализация на минималната заплата ще окаже негативно въздействие върху реалните доходи на работниците и върху способността на българския бизнес да моделира успешно моделите на управление в съответствие с икономическото развитие и перспектива, посочва се още в мотивите за увеличението. Напомня се и че икономическото развитие на страната през 2020 г. е силно засегнато от извънредните обстоятелства, свързани с епидемиологичната ситуация от COVID-19. А пандемията е довела и до увеличаване на безработицата поради съкращаването на работни места, загубата на доходи на работниците и намаляване приходите на предприятията.

Според доклада на социалния министър минималната работна заплата е инструмент с потенциал да повлияе положително на конкурентоспособността и жизненото равнище, за да се смекчат икономическите и социалните последици от забавянето на положителните макроикономически тенденции и показатели през последните години.

При определянето на новия размер на минималната работна заплата са отчетени реалните параметри на макроикономическата среда, възможностите на държавния бюджет и на фирмените финанси, посочва още Сачева.

В доклада си министърът се позовава на последните данни на НСИ за пазара на труда за 2019 г., които доказват, че увеличенията на минималната работна заплата през последните три години не оказват негативно влияние върху заетостта и безработицата и коефициентът на безработица достигна 4,2%.

Предложеният проект не води до въздействие върху държавния бюджет. Необходимите средства за изпълнение на постановлението се осигуряват в рамките на предвидените средства по бюджетите на бюджетните организации.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:02 | 14.09.22 г.
fallback