Последният доклад от ЕК за България, който бе и първи по механизма за върховенството на закона, беше по-критичен от предишните, свързани с тази тема. Колкото повече критиките се замитат, толкова повече това илюстрира, че европарите са по-скъпи на управляващите, отколкото демокрацията и върховенството на закона и гражданите. Това коментира в ефира на bTV политологът проф. Анна Кръстева.
Тя отбеляза, че страната ни излиза в повече от една от негативните класации за върховенство на закона и за корупцията.
„В страниците на докладите за отделните страни от ЕС има някои взаимовръзки, които са съществени - тези, които имат системни проблеми с нарушаването на върховенството на закона, те са тези, които са и на първите места по корупция при усвояването на еврофондовете. Така че това обяснява, че излизаме на повече от едно място“, обясни политологът.
Според нея в момента се открояват две коалиции - на критиката и на гражданствеността.
„Първата е ясна - това е Брюксел, Комисията и Европарламента. В същия тон беше и докладът на Държавния департамент на САЩ, значи Брюксел и Вашингтон говорят на един език. Третият полюс на този триъгълник е мнозинството от българските граждани, които виждат същите проблеми в държавата“, поясни Кръстева.
Припомняме, че днес върховенството на закона в България ще бъде тема в Европейския парламент. Ще се обсъждат 29 въпроса, насочени към главния прокурор Иван Гешев, премиера Бойко Борисов, правителството и в частност - правосъдния министър.
В петък Комисията за граждански свободи и правосъдие на Европейския парламент прие резолюция за България, в която се настоява Европейската комисия да продължи мониторинга над съдебната реформа и борбата с корупцията в България в рамките на механизма за сътрудничество и проверка. Става дума за независимостта на съдебната власт, разделението на властите, борбата срещу корупцията и свободата на медиите.
Евродепутатите подчертават необходимостта българското правителство да гарантира по-строг контрол върху начина, по който се изразходват европейските средства и незабавно да отговори на опасенията, че парите на данъкоплатците се използват за нарастване на богатството на лица, свързани с управляващата партия.
Текстът акцентира и върху липсата на рамка за търсене на отговорност от Висшия съдебен съвет и главния прокурор, каквито критики имаше и в доклада от ЕК по механизма за върховенството на закона.