Ремонтът на отсечката от Чирпан до Стара Загора от автомагистрала „Тракия“ е по-скъп от строежа й. Това е така, защото изграждането е било преди 17 години, а тогава цените са били различни, най-малкото трудът е бил по-евтин. Това се разбира от думите в ефира на Нова телевизия на Иван Досев, член на Управителния съвет на Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ).
Въпросната отсечка придоби особена популярност в последната година. Тя е в експлоатация от 2007 г. но поради лошото състояние на трасето и в двете посоки, скоростта на движение бе ограничена до 90 км/ч. в края на 2019 г. Мястото е много любимо на Пътна полиция, които се похвалиха в началото на лятото, че след поставяне на камера в района, до края на юли 4546 водачи са били глобени за превишение на скоростта в участъка. Там често стават и катастрофи.
Според предварителните оценки ще са нужни около 60 млн. лв. само за ремонта на платното в посока Бургас.
„Ясно е, че ремонт трябваше отдавна да се направи. Този участък е строен в едно друго време, през което цените са били различни. Не може да очаквате за една отсечка, строена преди 17 години, че ремонтът й ще е по-евтин. Цената, която е определена, е съгласно нашия договор с дружеството „Автомагистрали“, и е реална. Това, което се твърди, че е без поръчка и без търг, не е вярно“, обясни. Досев.
От думите му обаче не стана ясно кога реално ще бъде финализиран ремонтът, който трябваше да започне и приключи в рамките на 3 месеца. „Правихме едни планове как цялото платно ще успеем да го ремонтираме тази година, обемът работа е огромен. Увеличихме участъка, беше 40 км, сега искаме да ремонтираме 52 км, като с това увеличение се повиши значително и обемът работа. Графиците и плановете, които правихме, очевидно няма да се изпълнят и няма да сме готови за 3 месеца“, каза Досев.
По думите му ремонта по участъка от 156-ти до 168-ми километър започваме от понеделник, 5 октомври. „Там е по-лек ремонтът и ще приключи за няколко дни. В следващия вълнообразен участък ще е по-сериозен. Ще се пипат основните пластове и съответно дейностите ще отнемат по-дълго време“, добави той.