fallback

Румен Радев: Докладът на ЕК е критичен за България, но това не е ново

Документът е самопризнание от Брюксел за дългогодишния провал в борбата срещу вихрещата се корупция, твърди президентът

14:50 | 01.10.20 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Оповестеният вчера доклад на Европейската комисия (ЕК), свързан с механизма за върховенството на закона, констатира очевидни от години проблеми за българите. Те не са нови. Този коментар направи президентът Румен Радев пред журналисти, след като участва в церемонията за откриване на новата академична 2020/2021 година на Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“, цитиран от прессекретариата на държавния глава. 

Радев обаче подчерта, че когато се коментира доклада, трябва да е ясно, че колкото той е критичен за България, толкова е и самокритичен за самия ЕС, защото е самопризнание за дългогодишен провал в борбата срещу вихрещата се корупция.

Държавният глава посочи, че продължаването на Механизма за сътрудничество и проверка е доказателство, че правителството не получава европейска индулгенция заради провала в борбата срещу корупцията. „Моята признателност и подкрепа е за всички граждани, които спряха да чакат констатации и решения отвън за справяне с политическата корупция, с лошата медийна среда, с олигархичните зависимости, с безконтролността на главния прокурор и се борят, така че да си върнат държавата“, каза още президентът.

По думите му системното погазване на закона и на обществения интерес от страна на главния прокурор в неговия стремеж да пази на всяка цена правителството и определени олигарси и да атакува неудобните, уронва устоите на правовата държава и изисква реакция от цялата правосъдна система, заяви още президентът, помолен да коментира искането на Съюза на съдиите за отстраняване на главния прокурор.

Президентът изрази надежда, че с общи усилия почтените български прокурори ще получат шанс да започнат реална борба срещу корупцията и в защита на върховенството на закона. В сряда еврокомисарят по правосъдието Дидие Рейндерс поясни, че България ще бъде една от първите държави, чието състояние на върховенството на закона ще бъде обсъждано в Съвета на ЕС през ноември. ЕК се надява да мине през такива дискусии за всяка държава от ЕС,като започва с Белгия, България, Чехия, Дания, Естония.

Състоянието на върховенството на закона в България ще е тема и на разговор в европейските институции. В предварителния дневен ред на сесията на Европейския парламент на 5 октомври са предвидени изказвания на Съвета на ЕС и на Еврокомисията за "върховенството на закона и основните права в България".  

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 15:00 | 13.09.22 г.
fallback