Управителите на болници няма да могат да сключват трудов договор за лекуващи лекари. Ограничението се въвежда с приетите от парламента промени в Закона за лечебните заведения, съобщи Bulgaria ON AIR. Те обаче ще могат да преподават във висше училище, гласуваха народните представители.
Председателят на парламентарната здравна комисия Даниела Дариткова подчерта, че това важи и за оперативните мениджъри. Тя посочи, че законът дава възможност в рамките на следващите четири месеца съответните директори да сключат договори с висшите училища и да продължат да преподават.
Според опозицията обаче липсата на трудови договори за управителите на лечебните заведения ще е проблем за малките болници, където и сега има недостиг на медици.
Парламентът прие членовете на органите на управление и контрол на държавните и общинските лечебни заведения и на лечебните заведения с държавно и/или общинско участие в капитала, които са публични предприятия по смисъла на Закона за публичните предприятия, да се избират и назначават след провеждане на конкурс по реда на този закон.
„Имам чувството, че сме в ситуацията на Вавилонската кула, защото директорите на десетте най-стратегически болници в България ще бъдат избирани от Агенцията за публични предприятия, която няма нищо общо със здравеопазването. Това, ако не е скандал”, контрира решението, взето с мнозинство от ГЕРБ, Георги Михайлов от БСП.
Депутатът от левицата Валентина Найденова попита защо цяла година управляващите не успяха да приведат болниците в унисон със Закона за публичните предприятия. „Четири месеца ще стигнат ли да си вкарате там свои хора“, коментира тя, цитирана от БТА.
Даниела Дариткова поясни, че в тази агенция Министерството на здравеопазването ще има трима представители и то ще определя правилата и конкурсите. „В осем големи болници МЗ ще има възможност да упражнява доминираща роля“, подчерта тя.
Съветът на директорите на държавните и общинските лечебни заведения за болнична помощ ще остане от трима членове, гласуваха окончателно депутатите, въпреки че според изискванията на Закона за публичните предприятия (ЗПП), по който тези болници се регистрират, съветът трябваше да е от петима души.
Дариткова разясни, че във връзка с влизането ни в т.нар. чакалня на Еврозоната е нямало възможност да се променя ЗПП. Тя посочи, че необходимите промени произтичат от този закон, приет преди година, а лечебните заведения, държавна или общинска собственост, имат четири месеца оттук нататък да приведат дейността си по него.