Третото тримесечие на 2020 г. ще бъде без промяна на нивата на лихвите по депозитите и кредитите. Това са очакванията на финансовите посредници, отразени в бюлетина на Министерство на финансите (МФ) „Финансов сектор: оценки и очаквания“.
Мнението на участващите в последното издание на анкетата посредници е категорично, че лихвените проценти по депозитите ще останат без промяна през третото тримесечие. Очакванията им отговарят на текущата среда на ниски лихвени проценти, високата ликвидност в банковата система и основните фактори, които ще оказват влияние за задържането им. Като цяло динамиката на лихвените проценти все още в голяма степен се определя от исторически ниските нива и растежа на привлечения ресурс в банковата система.
Очакванията на финансовите посредници по отношение на лихвените проценти в щатски долари от миналото издание се реализираха. Към края на юни претеглената доходност по новите срочни депозити на домакинства и нефинансовите предприятия (НФП) в лева и щатски долари отбеляза по-ниски стойности спрямо края на март 2020 г., докато тази в евро леко се повиши.
Очаквания за лихвените проценти по депозитите през третото тримесечие
Преоблаващите отговори показват, че лихвените проценти по кредитите също ще останат без съществена промяна през третото тримесечие. Обобщените балансови оценки на анкетираните сочат очакване за леко увеличение на лихвените проценти по кредитите в лева и щатски долари, докато тези деноминирани в евро ще се запазят близко до нивото си от предходното тримесечие. Най-категорични в тази оценка са инвестиционните посредници, докато при управляващите дружества (УД) и пенсионноосигурителните дружества (ПОД) има очаквания и за покачване, в синхрон с по-несигурната среда. Икономическите ефекти от пандемията върху лихвените нива по кредитите към края на второто тримесечие изглеждат ограничени, пише в бюлетина на МФ.
Очакванията на търговските банки по отношение на основната им дейност като цяло се подобряват спрямо предходната анкета. Около 75% от анкетираните предвиждат увеличение на обема на отпуснатите кредити. Всички очакват повишение на обема на привлечените депозити от домакинствата, а 75% очакват и повече фирмени влогове.
Любопитното е, че въпреки отчетеното значимо забавяне на кредитирането за домакинства и нефинансови предприятия при сделките „нов бизнес“ на НФП през второто тримесечие се отчитат обеми, близки до тези година по-рано, а обемите по кредитите „нов“ бизнес на домакинствата са с около 25% по-малко спрямо сключените сделки за второто тримесечение на 2019 г.
Конкуренцията в сектора ще остане без промяна през третото тримесечие, докато тази от страна на лизинговите компании и небанковите финансови институции слабо ще се повиши, показва още анкетата. Според МФ възможно обяснение за по-високо търсене на тези продукти са условията и достъпа до този вид алтернативен финансов ресурс, предвид пандемията и най-силно засегнатите сектори, в т.ч. и лица, упражняващи свободни професии, някои услуги, занаятчийство и други.
Очаквания за лихвените проценти по кредитите през третото тримесечие
Правят впечатление продължаващите очаквания за повишение на междуфирмената задлъжнялост на фона на безпрецедентната глобална икономическа криза вследствие от световната пандемия, но балансовата оценка на анкетираните спрямо предходното издание леко се подобрява. Най-оптимистично са отговорили инвестиционните посредници, които очакват нивата й да останат без промяна спрямо второто тримесечие.
Очакванията са в синхрон и с балансовите оценки на предприемачите от бизнес наблюденията на НСИ за второто тримесечие в промишлеността. Балансовата им оценка за налични финансови проблеми (неплатежоспособност, достъп до кредити) се повишава през второто спрямо първото тримесечие на годината.
Очакванията от месечните бизнес анкети в промишлеността относно обема на поръчките към доставчиците от страната и чужбина също се влошават през второто тримесечие, докато при търговията на дребно има подобрение през юни. Намалялата външна задлъжнялост на българската икономика през последните години я постави в по-благоприятна ситуация при настоящите обстоятелства, но рискът от забавяне на разплащания между компаниите в краткосрочен и средносрочен период остава.
Очаквания за нивото на междуфирмената задлъжнялост през третото тримесечие на 2020 г. спрямо предходното
Относно годишния темп на икономически растеж през третото тримесечие, 60% от анкетираните очакват забавяне, а 40% - ускоряване. Близо 75% от търговските банки, 100% от инвестиционните посредници и 80% от пенсионните и управляващите дружества намират икономическата ситуация в страната за „незадоволителна“.
Припомняме, че експресните оценки на БВП за второто тримесечие показаха, че в резултат на глобалната пандемия икономиката на страната се е свила с 8,2% спрямо същото тримесечие на 2019 г., като основен принос за спада имаха инвестициите.
Оценка на икономическата ситуация в страната през второто тримесечие на 2020 г.
Около 40% от всички участници пък очакват потребителските цени през третото тримесечие да останат без промяна. Пак 40% очакват, че ще има слабо повишение, а около 20% - че ще има спад.
Заетостта ще продължава да намалява през третото тримесечие на 2020 г., но с по-малки темпове спрямо очакванията в предходното издание. Това са посочили 50% от участниците, като отново мненията и в това издание са разнопосочни. Очакванията им са в синхрон с отчетеното намаление на коефициента на заетост (15-64 г.) през второто тримесечие, на фона на негативните ефекти от ограничителните мерки заради пандемията.
Дейностите, в които се наблюдаваше най-значително освобождаване на наети лица, бяха: хотелиерство и ресторантьорство; култура, спорт и развлечения; преработваща промишленост; строителство; търговия и транспорт, складиране и пощи. Сред участващите в допитването финансови посредници, единствено сред търговските банки (75% от тях) има и по-оптимистични очаквания за повишение на заетостта през третото тримесечие.