Парламентът прие процедурните правила за избор на председател на Централната избирателна комисия (ЦИК). "За" гласуваха 109 народни представители, "против" нямаше, а 16 се въздържаха, уточнява Агенция "Фокус".
Съгласно процедурата българските неправителствени организации могат да правят предложения за председател на ЦИК до народните представители, парламентарните групи в 4- дневен срок от приемането на тези правила от Народното събрание. Когато предложенията се правят от депутати и парламентарни групи, срокът е 5 дни.
Всички предложения трябва да съдържат писмени мотиви. Правилата предвиждат кандидатите да се проверяват за принадлежност към ДС и разузнавателните служби на Българската народна армия. Изслушването на кандидатите ще се състои в Комисията по правни въпроси, като то се провежда на открито заседание, което се излъчва в реално време чрез интернет страницата на Народното събрание. Гласуването е явно чрез компютъризирана система на гласуване по азбучен ред по собствени имена. За избран се смята кандидатът, получил повече от половината от гласовете на присъстващите народни представители.
Припомняме, че на 3 септември депутатите приеха оставката на председателя на ЦИК Стефка Стоева. Решението беше взето със 145 гласа "за", без против и двама въздържали се.
Лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ отчете тази рокада като слабост на управляващите. До оставката се стигна заради последните промени в Изборния кодекс, с които Стоева не бе съгласна. Именно част от текстовете бяха причина в края на август тя да обяви, че подава оставка „по лични причини“. Според предложението на управляващото мнозинство ще има машинно гласуване във всички секции в страната с над 300 избиратели. В текстовете е записано, че е задължение на ЦИК да осигури машинното гласуване. Стоева неведнъж е обявявала, че закупуването на машини за гласуване трябва да се извърши от държавата.