Депутатите приеха на първо четене предложенията на ГЕРБ за промени в Изборния кодекс. „За“ законопроекта гласуваха 98 народни представители, „против“ - 72, предаде Агенция „Фокус“.
Според предложението на управляващото мнозинство ще има машинно гласуване във всички секции в страната с над 300 избиратели. Машинно гласуване обаче няма да има на местни избори за кметове и общински съветници, а само за парламентарни, президентски и избори за Европейски парламент. Всеки български гражданин ще може да избере лично за себе си начина, по който иска да упражни правото си на вот – с машина за гласуване или хартиена бюлетина. В текстовете е записано, че е задължение на ЦИК да осигури машинното гласуване.
Припомняме, че в края на август председателят на ЦИК Стефка Стоева обяви пред членовете на комисията решението си да подаде оставка. По думите ѝ мотивите са „лични“. Стоева не веднъж е обявявала, че закупуването на машини за гласуване трябва да се извърши от държавата. „ЦИК ще следва да осигури техническите устройства за машинно гласуване, при това отново с неясната формулировка - чрез наемане или закупуване. Питам, при тази нова предвидена предстояща в закона неяснота, кой от двата способа да използва ЦИК, за да не носи пред обществото отговорност кой способ е избрала и дали той е правилният и дали е целесъобразният. В резултат на тези действия на законодателната власт, ЦИК е поставена в едно изключително сериозно положение да работи в условията на неясно и нестабилно законодателство", заяви тя, цитирана от БНР в края на август.
ГЕРБ предлага и създаването на нова глава в Изборния кодекс, с която се регламентира провеждането на избори за Велико народно събрание, като се въвежда смесена изборна система.
Изборите ще се произвеждат по смесена изборна система, като 200 народни представители се избират пропорционално, а останалите 200 - мажоритарно.
При обявена извънредна епидемична обстановка в страната изборният ден да може да бъде удължаван до 48 часа, като сроковете, свързани с отчитането на изборните резултати, се удължават пропорционално на срока на удължаване на изборния ден, се предлага още в проекта за изменение на кодекса.
Законопроектът за изменение и допълнение на Изборния кодекс, внесен от ДПС, бе отхвърлен. От движението предлагаха премахване на разпоредбата за задължително гласуване, както и опцията „Не подкрепям никого". От партията поискаха още да бъдат върнати отменените правила за образуване на избирателни секции в чужбина.